Astma to przewlekła choroba, która jest problemem milionów ludzi na całym świecie. Przez wielu specjalistów nazywana jest także cywilizacyjną chorobą naszych czasów. I rzeczywiście jeśli zwróci się uwagę na statystki zobaczymy, że liczba chorujących rzeczywiście stale rośnie. Okazuje się, że wśród tych chorych coraz częściej pojawiają się także dzieci.

Dlatego warto o tej chorobie wiedzieć jak najwięcej, ponieważ jeśli pojawi się atak astmy to trzeba będzie szybko reagować, by skutecznie doprowadzić do tego, by ograniczyć ten atak i sprawić, że osoba choroba będzie miała okazje złapać oddech. Jeśli wśród bliskich mamy taką osobę to koniecznie trzeba wiedzieć jak na atak astmy się reaguje.

Kiedy może zacząć się atak astmy

Atak astmy może być wynikiem alergii albo też innych czynników takich jak np. nagłe oziębienie, silne emocje. W czasie ataku będzie dochodzić do skurczu oskrzeli i oskrzelików. Zwężenie oraz obrzęk błony śluzowe oskrzeli doprowadza do tego, że utrudnione będzie wydychanie powietrza z płuc a to właśnie sprawia, że pojawia się w organizmie uczucie duszności, z którym trudno sobie poradzić.

Atak astmy

O ataku astmy można mówić, jeśli nagle pojawia się uczucie duszności, które u chorych odczuwane jest jako granie w piersiach. Osoba chora na astmę będzie miała coraz większe problemy z oddychaniem, a przepływ powietrza będzie ograniczony. Dlatego, że pojawia się tam ograniczenie w przepływie powietrza będzie można mówić o tym, że pojawiają się charakterystyczne świsty, furczenia, rzężenia. U chorego może pojawić się także lęk, a podenerwowanie będzie wzmagać zapotrzebowanie na tlen, dlatego atak będzie się nasilał. Trzeba więc bardzo mocno na to uważać, by nie było sytuacji, w której te przykre odczucia będą jeszcze bardziej nasilone. Osoba chora będzie chciała ułatwić sobie oddychanie, dlatego odruchowo będzie przyjmować pewne pozycje jak podparcie się rękami o stół czy parapet.

Jeśli chce się pomóc choremu trzeba zapewnić mu wygodną pozycję, otworzyć okno i zapewnić dostęp do świeżego powietrza

Rozpina się ubranie, zdejmuje ozdoby uciskające szyje, podajemy środek rozszerzający szybko oskrzela. Jeśli atak astmy będzie spowodowany alergią trzeba jak najszybciej usuwać przyczyny tej alergii, by w ten sposób poradzić sobie z atakiem.