Czym jest biokominek?W dzisiejszych czasach wszystko jest bio lub przynajmniej eko, przez co znaczenie tych słów zdecydowanie spada i powoli przestajemy zwracać na nie uwagę. Wychodzimy z założenia, że mamy do czynienia z takim samym produktem jak wszystkie inne, tylko w czasie produkcji stał gdzieś obok produktu bio i dlatego nazywany jest teraz jako ekologiczny. W przypadku biokominków mamy jednak do czynienia z zupełnie inną technologią. No, może nie do końca zupełnie inną, ale na tyle inną, że wprowadza nam do domu niemałą rewolucję.

Ekologiczne spalanie

Zazwyczaj największym problemem dla osób, które chciałyby mieć u siebie w domu kominek, jest zorganizowanie dla niego odpowiedniego systemu wentylacji. Jeśli budynek nie jest zaprojektowany w sposób przewidujący istnienie kominka, konieczne jest zazwyczaj stworzenie otworów w ścianie lub dobudowanie dodatkowego komina. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że jest to naprawdę poważne przedsięwzięcie, które nie tylko powoduje koszty, ale jest trudne i nie zawsze wykonalne. Konieczność taka powstaje ze względu na prosty fakt, iż spalanie powoduje powstawanie produktów szkodliwych, takich jak tlenek i dwutlenek węgla, ale także po prostu sadzy. Przy wykorzystaniu kominków typu bio ten problem w ogóle nie istnieje. Biokominek spala specjalny żel, którego proce spalania powoduje powstawanie nieszkodliwego dwutlenku węgla i pary wodnej. Wystarczy potem tylko przewietrzyć pomieszczenie i wszystko jest w porządku. Nikt się nie zatruje.

Wady i zalety biokominków

Biokominki mają liczne zalety. Najważniejsze jest to, że nie potrzebują żadnych specjalnych przygotowań i instalacji. Wystarczy je tylko postawić w odpowiednim miejscu i wszystko działa. Wadą jest niestety ich mała moc. Biokominki nie są zazwyczaj w stanie zaoferować sensownej ilości energii, która pozwoliłaby uczynić z nich dodatkowe źródło zasilania dla domu i nawet ogrzewanie jednego pomieszczenia z ich pomocą zazwyczaj jest dość trudne. Dla wielu osób nie będzie to miało żadnego znaczenia.