O powietrznych pompach ciepłaJak obniżyć koszty ogrzewania domu? To pytanie właściciele domów jednorodzinnych zadają sobie wyjątkowo często. Koszt ogrzewania domu kotłami na węgiel, gaz ziemny czy olej opałowy z roku na rok staje się wyższy. Rozwiązaniem komfortowym, a do tego tańszym są z pewnością pompy ciepła.

Jak pracują pompy ciepła?

Są to urządzenia, które pracują wykorzystują energię zmagazynowaną w powietrzu, wodzie gruntowej lub gruncie. Energia, która magazynowa jest w tych miejscach pochodzi z promieniowania słonecznego. Pompa ciepła nie jest urządzeniem tanim w zakupie. Najmniej zapłacimy za powietrzną pompę ciepła. Powietrzna pompa ciepła cieszy się największą popularnością. Jej montaż jest wyjątkowo prosty: nie wymaga żadnych prac ziemnych, jest także wydajna. Jest także urządzeniem bezobsługowym. Korzystanie z niej jest więc wyjątkowo komfortowe. Może współpracować z różnymi rodzajami ogrzewania. Najczęściej wybierana jest przy ogrzewaniu podłogowym.

Powietrzna pompa ciepła potrzebuje do zasilania energii elektrycznej. Najczęściej podłącza się ją do prądu trójfazowego. Pobiera jednak na tyle mało energii elektrycznej, że rachunki za prąd nie idą drastycznie w górę. Wadą powietrznej pompy ciepła jest fakt, iż podczas bardzo niskich temperatur jej sprawność spada. Ale dni, kiedy na zewnątrz jest temperatura w granicach minus 20 stopni Celsjusza jest w naszym kraju coraz mniej. Stąd też pompa ciepła doskonale sprawdza się przez cały sezon grzewczy. Jeśli jednak obawiamy się, że zima będzie bardzo mroźna, pompę ciepła możemy zintegrować z dodatkowym źródłem ogrzewania.

Inne rodzaje pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła nie są jedynym rodzajem pomp ciepła obecnie dostępnym na rynku. Do wyboru mamy także pompy typu woda-woda. W przypadku tego typu pomp jako dolne źródło energii wykorzystywane są wody gruntowe. Wymagają one wywiercenia dwóch studni głębinowych. Jedna z nich będzie pełniła funkcję studni zrzutowej, druga studni czerpnej. Ze względu na konieczność wiercenia studni głębinowych powierzchnia działki nie może być zbyt mała.

Zobacz też: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/