Wybór pokrycia dachowego stanowi bardzo istotną decyzję, którą musimy podjąć w sytuacji budowania domu. Czym najlepiej kierować się przy jego wyborze? Podpowiadamy.

Pokrycie dachowe wpływa nie tylko na estetykę domu, ale także na nasze poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Ważny jest także aspekt finansowy, ponieważ koszty materiałów są bardzo różne. Jest to właśnie najczęściej decydujący czynnik przy wyborze pokrycia dachu. Co trzeba brać pod uwagę?

Typ pokrycia a kształt dachu

Generalnie znaczną część pokryć można wybierać do większości rodzajów dachów. Niekoniecznie jednak wychodzi to w ekonomiczny dla nas sposób. Sporo zależy od kształtu dachu. Należy brać pod uwagę, że im bardziej dach jest rozbudowany, tym cena jego pokrycia będzie wyższa (zarówno w kwestii materiału, jak i robocizny).

Jeśli na naszym dachu znajdują się załamania połaci, wykusze – wówczas warto wziąć pod uwagę pokrycia małoformatowe. Dostępne są one w różnorodnych kolorach, cenach, wizerunkach, dlatego jest w czym wybierać (np. łupek kamienny, dachówki ceramiczne i betonowe, gont drewniany, wióry itp.).

Jeżeli jako pokrycie wybieramy niezwykle popularną blachodachówkę, to w przypadku skomplikowanego dachu najlepiej postawić na pokrycia w formie modułów (paneli). Pokrycia małoformatowe będą lepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na swobodę obróbek oraz umożliwiają łatwiejsze kształtowanie krzywizny dachu.

Pokrycie dachu - czym się kierować przy wyborze

Ciężar pokrycia dachowego

Waga 1 m² konkretnego pokrycia dachowego to także bardzo ważny czynnik, który jest mocno związany z wytrzymałością wieźby i jej konstrukcją. Ciężary są niezwykle zróżnicowane, a ocenianie ich na oko zazwyczaj zawodzi. Do najcięższych typów pokryć należą dachówka karpiówka oraz trzcina. Średnią wagą wyróżniają się dachówki zakładkowe. Najlżejsze zaś są blachy (faliste oraz płaskie). Pamiętajmy, że im lżejsze pokrycie, tym mniej obciążona będzie konstrukcja, a tym samym rozwiązanie wyjdzie nas taniej. Jednak poza wagą musimy też brać pod uwagę obciążenie warunkami atmosferycznymi (śniegiem, wiatrem) oraz poszycie.

Przy wyborze pokrycia dachowego istotne są więc kształt dachu oraz ciężar pokrycia.