Wybieramy kredyt: na co zwrócić uwagę?

Każdy z nas może potrzebować czasem dodatkowych pieniędzy. Jeżeli nie mamy ich od kogo pożyczyć, kierujemy swoje kroki do banku. Wniosek o przyznanie kredytu można złożyć w dowolny banku. Ale na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?

Oprocentowanie

Jest najważniejszym czynnikiem, który musimy brać pod uwagę wybierając kredyt. Oczywiście najbardziej dla nas korzystny będzie ten, którego oprocentowanie jest najniższe. Zapoznajmy się więc z ofertami przynajmniej kilku banków, w każdym z nich dokładnie sprawdźmy, jaka jest wysokość oprocentowania.

Ubezpieczenie

Już od kilku lat coraz więcej banków wymaga, aby klienci wykupili polisę ubezpieczeniową. To dobre rozwiązanie, z reguły ubezpieczając kredyt nie musimy szukać poręczyciela. Z drugiej jednak strony, sprawia ono, że koszt kredytu rośnie. Jeżeli chcemy wziąć pożyczkę na niezbyt wysoką kwotę i na krótko, spróbujmy znaleźć bank, który udzieli nam kredytu nie żądając wykupienia ubezpieczenia. Ubezpieczenie jest jednak warunkiem koniecznym do uzyskania kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup mieszkania lub domu. Kredyty hipoteczne są długoterminowe, które są udzielane na bardzo wysokie kwoty. Ubezpieczenie zabezpiecza nie tylko interesy banku, ale także spadkobierców ustawowych. W przypadku kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu, konieczne jest również ubezpieczenie kupowanej nieruchomości.

Dodatkowe koszty

To między innymi prowizja i marża banku. Ale każdy bank może zastosować także jeszcze inne koszty dodatkowe. Im będzie ich więcej, tym całkowity koszt kredytu będzie wyższy. Przed podpisaniem umowy dowiedzmy się, jakie i w jakiej wysokości koszty dodatkowe stosuje bank.

Zanim podpiszemy umowę kredytową poprośmy o wyliczenie całkowitego kosztu kredytu oraz o harmonogram spłat. Termin rozpatrywania wniosku może być dla nas także ważną kwestią. W niektórych bankach kredyty gotówkowe udzielane są bardzo szybko. Jeśli zależy nam na czasie, wybierzmy się po taki kredyt do banku, w którym mamy rachunek oszczędno