Awaria akumulatora

Awaria akumulatora

Warsztat

Samochody są maszynami, z którymi człowiek ma styczność codziennie. Wielu z nas korzysta z nich w celu przemieszczania się inni wykorzystują je do pracy. Obecnie ciężko wyobrazić sobie świat bez samochodów, gdyż są one podstawą sprawnie funkcjonującej gospodarki. Niestety, często są one zawodne. Jakie są awarie mogą przytrafić się naszym samochodom?

Awaria akumulatoraJedną z kluczowych części samochodu jest akumulator. Odpowiada on za dostarczenie energii elektrycznej do samochodu przez co są zasilane wszystkie elementy elektryczne auta. Przede wszystkim jest jednak potrzebny do zapalenia silnika.

Awaria akumulatora to jedna z najczęstszych przyczyn awarii samochodów. Najczęściej rozładowuje się on poprzez pozostawienie go na zimnie. Jeżeli do tego doszło należy podłączyć go do prostownika, aby został ponownie naładowany. Kolejną oznaką awarii akumulatora jest napięcie niższe niż 10.2 V. Można to określić jako totalną śmierć akumulatora. Jeżeli do tego dojdzie, bardziej opłacalne staje się kupienie nowej części niż jej naprawa. Jeżeli napięcie spadnie poniżej 9.1 V jest to przyczyna zasiarczenia akumulatora.

Sprawdź także: czyszczenie turbiny

Jeżeli awaria akumulatora będzie miała miejsce po 5 latach jego normalnego użytkowania, jest to związane po prostu z wiekiem urządzenia. Każde elementy ulegają zużyciu, a 5 lat działania akumulatora to i tak bardzo długi czas.

Ponadto akumulator może zostać uszkodzony jeżeli elektrolit nie przykrywa całkowicie płyt. W takim wypadku często pomaga uzupełnienie wodą destylowaną oraz głębokie ładowanie. Niestety, najczęściej dowiadujemy się o tego typu awarii za późno. Jeżeli dojdzie do sytuacji że nie ma jakiegokolwiek napięcia, należy sprawdzić czy łączniki między ogniwami są w dobrym stanie. Jeżeli doszło do uszkodzenia wystarczy dokonać wymiany. W sytuacji kiedy obudowa akumulatora spęczniała, znaczy to, że akumulator pracował za długo przy zbyt wysokim napięciu. Niestety należy wtedy również wymienić akumulator.

Akumulator jest elementem samochodu, o który należy dość mocno dbać, gdyż jest jednym z najważniejszych podzespołów auta.

Dodaj komentarz