Charakterystyka elektrolitów

Artykuły

Substancje, które rozpuszczają się w płynach ustrojowych, są zarówno dodatnimi kationami, jak i ujemnymi anionami i dbają o zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie to elektrolity. Odgrywają one istotną rolę przede wszystkim w przypadku układu nerwowego. Dzięki nim dochodzi do przewodzenia impulsów nerwowych, bez których nasz mózg nie mógłby funkcjonować prawidłowo. Poznajmy elektrolity bliżej.

Kiedy pojawiają się niedobory elektrolitów

Przyczyn niedoboru elektrolitów wskazać można wiele. Do tych, które mają miejsce najczęściej zalicza się jednak:

  • ostrą biegunkę;
  • wymioty;
  • wysoką gorączkę;
  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • wysoką temperaturę panującą na dworze bądź w pomieszczeniu;
  • wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej;
  • stosowanie rygorystycznych diet;
  • zażywanie leków moczopędnych bądź środków przeczyszczających.

Często niedobory elektrolitów są konsekwencją popełnianych przez nas błędów żywieniowych.

Charakterystyka elektrolitów

Co robić, aby nie doszło do niedoborów?

Przede wszystkim trzeba dbać o zdrową, zbilansowaną dietę, w której powinny znaleźć się różne produkty. Nie należy zapominać o warzywach i owocach. Wystrzegać należy się głodówek oraz niskokalorycznych diet, które mogą w krótkim czasie doprowadzić do niedoborów magnezu, wapnia, sodu i potasu. Jeśli intensywnie trenujemy, warto polubić napoje izotoniczne, które dostarczają elektrolitów traconych z potem. Napoje izotoniczne to dobry wybór również wówczas, gdy panują wysokie temperatury. W przypadku biegunki warto sięgać po preparaty izotoniczne, jakie znaleźć można obecnie w aptece.

Co świadczy o niedoborach?

Organizm bardzo szybko daje nam znać, że poziom elektrolitów staje się zbyt niski. Do objawów mogących sugerować niedobory elektrolitów zalicza się między innymi osłabienie, zawroty głowy, drżenie i skurcze mięśni, nudności. Jeśli nic nie zrobimy, pojawić mogą się objawy ze strony serca – zaburzenia rytmu jego pracy są jednym z typowych objawów.  Brak reakcji doprowadzić może do utraty przytomności.

Elektrolity warunkują prawidłową pracę organizmu. Dlatego nigdy nie należy ich lekceważyć.

Dodaj komentarz