Co lubi wątroba?

Artykuły Porady

W wątrobie zachodzi około pięć tysięcy reakcji. Nie tylko odtruwa ona nasz organizm z toksyn, ale także gromadzi glikogen, produkuje białka odpornościowe, heparynę i żółć. Jak o nią dbać, aby mogła udźwignąć wszystkie swoje zadania?

 

Ograniczamy tłuszcze zwierzęce

Tłuszcze zwierzęce wzmagają wydzielanie żółci. Wątroba jest więc zmuszana do większego wysiłku. Nie musimy całkowicie rezygnować z jedzenia produktów, które zawierają tłuszcze roślinne, możemy je jeść tylko w ograniczonych ilościach. Zamieńmy je na ryby, jedzmy także łyżkę oleju roślinnego. Są one bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które są łatwiejsze do strawienia.

Jemy mniejsze posiłki, ale regularnie

Powinniśmy jeść pięć nie za dużych posiłków. Dania, które są mniejsze objętościowo do strawienia nie wymagają dużej ilości żółci. Wątroba nie jest więc zmuszona do większego wysiłku. Przerwy pomiędzy posiłkami to około trzech godzin.

Białko w każdym posiłku 

Jest składnikiem, który umożliwia regenerację wątroby. Większość białka, które znajdzie się w naszych daniach powinna pochodzić z chudego nabiału i jajek. Możemy też jeść chude mięso, warzywa strączkowe, ryby. Dzienna dawka białka to od 90 do 120 gram.

 Co lubi wątroba

Prawidłowa waga

Otyłość grozi stłuszczeniem wątroby, zaburza także wydzielanie żółci. Powinniśmy więc dbać o utrzymanie prawidłowej wagi. Ale uwaga! Nie stosujemy głodówek! Bardzo szybko utrata wagi prowadzi do zagęszczenia żółci, a to prosta droga do tworzenia się kamieni.

Aktywność

Spędzajmy codziennie przynajmniej godzinę w ruchu. Wysiłek fizyczny sprawia, że mocniej się pocimy. Z potem przenikają substancje toksyczne oraz rozpuszczalne w wodzie szkodliwe produkty przemiany materii. Prowadząc aktywny tryb życia, odciążymy wątrobę.

Dla ochrony przed wirusami

Dla wątroby niebezpieczne są wirusy HBV i HCV. Miejsc, w których możemy się nimi zarazić jest wiele. Przeciwko wirusowi HCV nie udało się jeszcze wynaleźć szczepionki. Istnieje jednak szczepionka przeciw wirusowi HBV, warto skorzystać z możliwości zaszczepienia się.

Dodaj komentarz