Co mogą sygnalizować upławy?

Artykuły Porady

Gdy wydzielina z dróg rodnych zmienia wygląd i zapach, gdy jej ilość zwiększa się, mówimy o upławach. Najczęściej są one objawem choroby. Jakie z nich zwiastują upławy?

 

Rzęsistkowica

Rzęsistkiem można zarazić się podczas stosunku płciowego. Do infekcji może dojść także po wspólnym używaniu z osobą zakażoną przyborów do mycia czy ręcznika. Rzęsistek może bytować także w wodzie w basenie lub na desce sedesowej. Te miejsca także mogą stać się źródłem zakażenia. Leczenie obejmuje oboje partnerów, którzy muszą przyjmować zlecone przez ginekologa leki przeciwpierwotniakowe.

Grzybica pochwy

Zakażeniu sprzyja korzystanie z przyborów toaletowych i ręczników wspólnie z zakażoną osobą oraz współżycie z zakażonym partnerem. Drożdżaki, które wywołują grzybicę pochwy gwałtownie namnażają się po kuracji antybiotykami, choroba może więc być również skutkiem ubocznym antybiotykoterapii. Leczenie grzybicy nie może zostać przerwane wcześniej, trzeba je przeprowadzić do końca, aby choroba nie powracała. Leczenie – jak w przypadku rzęsistkowicy – dotyczy obojga partnerów seksualnych.

 Co mogą sygnalizować upławy

Stan zapalny

Choroba może być skutkiem zakażenia jedną z chorób, które przenoszone są drogą płciową. Może to być na przykład rzeżączka. Leczenie przeprowadza się dopiero po wykonaniu testu bakteriologicznego. Aby go wykonać konieczne jest pobranie wymazu z pochwy. Stany zapalne narządu rodnego leczy się antybiotykami.

Nadżerka

Jest to mały ubytek w szyjce macicy. Z wyglądu nadżerka podobna jest do plamy, która ma intensywnie czerwony kolor. Zmiana ta jest częstym skutkiem przewlekłych stanów zapalnych miejsc intymnych. Może też być skutkiem nieleczonych infekcji grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych. Po rozpoznaniu nadżerki w trakcie badania ginekologicznego pobierany jest wymaz z  pochwy na wykonanie cytologii. Od jej wyników zależy metoda terapii. Lekarz może zaproponować leczenie farmakologiczne, zabieg laseroterapii, krioterapię lub zabieg elektrokoagulacji. Z nieleczonej nadżerki mogą rozwinąć się komórki nowotworowe.

Dodaj komentarz