Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym?

Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym?

Porady

Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym?

Kredyt na zakup samochodu jest bardzo popularny Najwięcej osób na kredyt kupuje samochody nowe. Można jednak kupić także samochód używany. Osoby, które planują zakup auta za pieniądze pożyczone od banku, powinny wybrać specjalny kredyt samochodowy, którego oprocentowanie jest niższe niż kredytu gotówkowego.

Zakup w komisie

Auto na kredyt można kupić w komisie samochodowym. Zanim jednak podpiszemy umowę, sprawdźmy oferowane warunki. Może się okazać, że poniesiemy dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem kredytu lub zapłacimy prowizję. Pracownicy komisu pomagają załatwiać formalności związane z ustanowieniem zastawu na samochód.

Kredyt na nowy samochód

Niektóre z salonów samochodowych mają własne instytucje kredytowe. Zakup samochodu na raty w takim salonie może być bardziej korzystny. Z reguły bowiem oferują one kredyt z niższym oprocentowaniem. Autobanki udzielają także kredytów samochodowych z długim okresem spłaty. Zanim podpiszemy umowę, odwiedźmy kilka salonów (nawet należących do tej samej marki), gdyż oferta kredytowa może się znacznie różnić w poszczególnych salonach.

Auto od osoby prywatnej

Za kredyt możemy kupić także auto z ogłoszenia. Ale nie może ono być zbyt drogie. Pamiętajmy jednak, że im starsze auto wybierzemy, tym oprocentowanie kredytu będzie wyższe. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, porównajmy kilka ogłoszeń. Może okazać się, że kredyt na zakup nowszego modelu będzie kosztował nas mniej. Będzie niżej oprocentowany, a więc zapłacimy niższe odsetki.

Leasing

Usługa ta do niedawna była dostępna tylko dla firm. Dzisiaj mogą z niej skorzystać także osoby prywatne. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają niską zdolność kredytową. Właściciele samochodu z punktu widzenia prawa jest firma leasingowa. Klient jest wyłącznie użytkownikiem auta, w zamian za jego użytkowanie zobowiązuje się do comiesięcznych opłat. Ich wysokość jest porównywalna z ratami kredytu. Po zakończeniu okresu leasingowania, auto można odkupić, płacąc przy tym często symboliczną kwotę.

Dodaj komentarz