Czy kotu potrzebne są szelki?

Czy kotu potrzebne są szelki?

Porady

Czy kotu potrzebne są szelki?

Szelki dla kota wydają się zakupem zupełnie zbędnym, a dla niektórych osób wręcz absurdalnym czy niewskazanym. Tymczasem takie rozwiązanie ma wielu zwolenników. Jakie są plusy i minusy szelek?


Szelki dla kota sprawdzają się doskonale w przypadku tych zwierząt, które wychodzą na dwóch razem ze swoim właścicielem.

Szelki nie oplatają szyi, a sam kot nie będzie podduszony, kiedy postanowi szarpnąć się lub nagle uciec

Szelki nie pozwalają też na zahaczenie o dowolne wystające rzeczy lub krzaki. To rozwiązanie stworzone dla tych kotów, które są pełne energii i na spacerze dokazują. Koty o takim charakterze, wyposażone w obroże, mogą łatwo zwisnąć gdzieś lub zaczepić się, co może doprowadzić do uszkodzenia ciała zwierzęcia, a nawet zagrozić bezpośrednio jego życiu. Ponadto każdy kot, prędzej czy później nauczy się jak samodzielnie wyswobodzić się z obroży lub uruchomić mechanizm rozpinający.

Wady szelek dla kota są podobne jak w przypadku obroży

Przede wszystkim kot nie znosi ograniczania swobody jego ruchów i źle reaguje, kiedy ktoś wkracza w jego przestrzeń osobistą bez jego wyraźnego zaproszenia. Może się więc okazać, że założenie szelek kotu, będzie praktycznie niemożliwe lub tak utrudnione i uciążliwe, że każde wyjście z kotem oznaczać będzie dla nas koszmarne komplikacje. Szelki mogą też obcierać kota. W takim przypadku niezwykle ważny jest dobór materiału, z którego wyprodukowano produkt. Powinien być on miękki, a jednocześnie niezwykle wytrzymały, gdyż kot jest w stanie pociągnąć szelki z bardzo dużą siłą i jeszcze większym przyśpieszeniem. Najczęściej jest to guma lub plastik. Te mają niestety taką wadę, że potrafią uczulić kota. W takim przypadku należy natychmiast zrezygnować z zakładania kotu szelek wykonanych z uczulającego go materiału. Szelki nie nadają się także do samodzielnego wypuszczania zwierzęcia na dwór. O ile bowiem obroża posiada mechanizm, który pozwala kotu samodzielnie wydostać się z pułapki, kiedy zaczepi o coś obrożą, to szelki takiego bezpiecznego mechanizmu nie mają.

Dodaj komentarz