Ogrodzenia, meble ogrodowe, altany bardzo często wykonujemy z drewna. Będą nam służyć przez wiele lat, gdy nie zapomnimy o tym, że przynajmniej raz na kilka lat należy je ponownie zaimpregnować.

Jakich środków użyć do impregnacji drewna na zewnątrz?

Wybór środka do impregnacji na zewnątrz zależy od tego, na jakim efekcie nam zależy: czy chcemy zmienić kolor ogrodowych mebli, nadać im połysk czy może zachować ich naturalny rysunek. Na rynku do wyboru mamy następujące rodzaje preparatów do impregnacji drewna:

  • Zmniejszają wchłanianie wilgoci. Mogą być stosowane do zabezpieczanie elementów wykonanych z niektórych gatunków drewna egzotycznego. Olejowanie opóźnia proces szarzenia drewna, podkreśla jego naturalną barwę;
  • To produkt jednocześnie ochronny i dekoracyjny. Lakierobejce wybierane są, gdy chcemy nadać drewnu inny kolor;
  • Doskonale podkreślają naturalny kolor drewna. Wśród nich wyróżnić można między innymi lakier jachtowy. Wybierając lakier nadamy malowanej powierzchni połysk lub półpołysk;
  • Pokryje w stu procentach naturalny rysunek drewna. Emalie dostępne są w bardzo dużej ilości kolorów. Tworzą trwałą i odporną na uszkodzenia powłokę. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
  • Czym konserwować drewno w ogrodzie?

Jakie cechy charakterystyczne ma lakier jachtowy?

Lakier jachtowy tworzy bardzo twardą powlokę. Wbrew nazwie może być stosowany nie tylko do malowania jachtów i łodzi. Świetnie nadaje się do zabezpieczanie wszystkich drewnianych elementów, które znajdują się na zewnątrz. Powłoka, którą tworzy ten lakier jest odporna na ścieranie. Szczególnie produkt ten polecany jest do malowania powierzchni, które są przez dłuższy czas narażone na kontakt z wodą. Lakieru jachtowego można użyć również do malowania drewnianych powierzchni również wewnątrz.

Sposobów na renowację drewna jest kilka. Jaki preparat wybierzemy zależy od efektu, który zamierzamy osiągnąć. Pamiętajmy, że renowację niezależnie od produktu rozpoczynamy od usunięcia starych powłok. Odpowiednio zabezpieczone drewno długo zachowa swój piękny wygląd.