Dlaczego krwawią dziąsła?

Artykuły Porady

Ślady krwi po szczotkowaniu zębów mogą być wywołane chorobą. Ale mogą też mieć inne przyczyny. Postaramy się wyjaśnić, skąd biorą się te krwawienia.

 

Nadmiar kamienia nazębnego

To jedna z najczęstszych przyczyn krwawienia dziąseł. Przyczyniamy się do nich sami zbyt rzadko myjąc zęby. W efekcie bakterie rozwijają się nadmiernie i tworzą po połączeniu z resztkami jedzenia i śliną płytkę nazębna. Trzeba ją regularnie usuwać, aby nie zamieniała się w kamień. Krwawienie dziąseł to nie tylko skutek niedostatecznej higieny jamy ustnej. Także energiczne szczotkowanie zębów może je wywołać. To efekt uszkodzenia w trakcie energicznego szorowania zębów otaczającej je tkanki.

 Dlaczego krwawią dziąsła

Niewydolność wątroby lub anemia

Krwawienie dziąseł to często pierwszy objaw anemii. Nie jest to objaw jedyny. Anemia objawia się również skłonnością do siniaków, bladością skóry, zmęczeniem. Krwawienie z dziąseł, ale także z innych błon śluzowych może sygnalizować także niewydolność wątroby, która produkuje czynniki krzepnięcia krwi. Przyczyną krwawienia dziąseł może być także zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia alergii, astmy czy skutkiem antykoncepcji w postaci tabletek.

Niedobór witamin

Przypadłość ta może wynikać również z niedoboru witamin i składników mineralnych. Bardzo często krwawienia dziąseł są skutkiem niedoboru witaminy C. Jest ona niezbędna do budowy kolagenu. Gdy proces jego produkcji zostaje zachwiany, ułatwia to dostęp bakterii do tkanki dziąseł, sprzyja to rozwojowi stanu zapalnego. Także zbyt niski poziom witaminy K, która bierze udział w procesach krzepnięcia krwi może wywołać krwawienia. O ile u osób, które racjonalnie się odżywiają niedobory witaminy C zdarzają się obecnie bardzo rzadko, to niedobór witaminy K zdarza się o wiele częściej. To dlatego, że coraz częściej chorujemy na infekcje bakteryjne i jesteśmy leczeni antybiotykami. Skłonność do krwawienia dziąseł może oznaczać także niedobór witaminy A, E oraz cynku.

Dodaj komentarz