Elektrolity: krótka charakterystyka

Artykuły

W płynach ustrojowych, a więc w krwi, osoczu, a także płynach tkankowych znajdują się elektrolity. Są to zarówno dodatnie kationy, jak i ujemne aniony. Dzięki nim możliwe jest zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej w naszym organizmie. Bez nich nasz układ nerwowy nie jest w stanie pracować prawidłowo. Również mięśnie dają o sobie znać, kiedy poziom elektrolitów jest nieprawidłowy. Przyjrzyjmy się elektrolitom bliżej.

W jakich sytuacjach może dojść do niedoborów?

Przyczyn niedoboru elektrolitów wskazać można mnóstwo. Nierzadko zdarza się, że niedobory wynikają z zaistnienia kilku przyczyn jednocześnie. Do tych występujących najczęściej zalicza się:

  • biegunkę;
  • wymioty;
  • – gorączkę;
  • intensywny wysiłek fizyczny – chodzi zarówno o uprawianie sportu, jak i wykonywanie prac fizycznych;
  • błędy żywieniowe;
  • stosowanie radykalnych diet;
  • zażywanie leków moczopędnych;
  • zażywanie leków o działaniu przeczyszczającym.

Tym, co może powodować utratę elektrolitów jest także upał. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby w sezonie letnim, kiedy temperatury na dworze są nierzadko bardzo wysokie, wypijać duże ilości wody.

Elektrolity: krótka charakterystyka

O czym pamiętać, aby uniknąć niedoboru elektrolitów?

Podstawą jest zdrowa, zbilansowana dieta. Warto zadbać o to, aby znalazły się w niej wszystkie warzywa, owoce, kasze, ryby, chude mięso. Koniecznie trzeba zrezygnować ze stosowania drakońskich diet, które błyskawicznie mogą doprowadzić do problemów wynikających z niedoboru magnezu, wapnia, potasu oraz sody. Ci, którzy często i intensywnie trenują powinni sięgać po napoje izotoniczne. Jeśli cierpimy na biegunkę bądź wymioty, warto udać się do apteki po zakup preparatów elektrolitowych. Większość z nich trzeba rozpuścić w wodzie, a następnie wypić. Działają one naprawdę skutecznie, chroniąc nas przed utratą elektrolitów, do czego podczas biegunki może dochodzić.

Odpowiedni poziom elektrolitów jest bardzo ważny, jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu i zachowaniu zdrowia. Ewentualnych objawów sugerujących powstanie niedoborów nie należy lekceważyć.

Dodaj komentarz