Elektrolity w biegunce

Artykuły

Nieprzyjemną dolegliwością, która atakuje bez względu na wiek i płeć jest biegunka. Może ona być spowodowana zatruciem pokarmowym bądź infekcją wirusową albo bakteryjną. Niezależnie od podłoża silna biegunka zawsze wiąże się z ryzykiem utraty elektrolitów.

Kiedy mówimy o biegunce?

Kryterium jest przede wszystkim ilość wypróżnień w ciągu dnia. Na ogół wypróżniamy się do dwóch razy dziennie. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że wypróżnienie się więcej niż trzy razy to już biegunka. Co jednak ważne, z częstością wypróżnień musi iść w parze zmiana konsystencji kału. Aby mówić o biegunce, musi on być płynny bądź półpłynny. Bardzo często biegunka przebiega z takimi dolegliwościami, jak ból brzucha, osłabienie, nudności, wymioty, a także podwyższona temperatura, a nawet gorączka.

Elektrolity w biegunce

Jak leczyć biegunkę?

Warto przede wszystkim sięgnąć po leki zawierające w swoim składzie loperamid. Hamują one biegunkę, jednocześnie chroniąc przed utratą elektrolitów. W przypadku biegunki bardzo ważna jest również lekkostrawna dieta, która powinna być uboga w błonnik. Sprawdzają się suchary, czerstwy chleb, kleik ryżowy, gotowana marchewka.

Ryzyko odwodnienia

Mówiąc o biegunce, nie można zapominać, że stanowi ona ogromne ryzyko odwodnienia, a tym samym utraty elektrolitów. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci. Dlatego przy biegunce warto sięgać po specjalne roztwory, które dostarczają niezbędnych substancji, a jednocześnie dbają o to, aby woda z układu pokarmowego była wchłaniana we właściwy sposób. W takich preparatach znajduje się glukoza, ale również elektrolity, czyli związku sodu i potasu. Ich proporcje dobrane są tak, aby zapewnić bezpieczeństwo choremu. Warto dodać, że takie środki to preparaty zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Te drugie charakteryzują się dobrym smakiem. Wszystko po to, aby chore dziecko chętniej wypiło cenne dla niego elektrolity.

Biegunka to przykra dolegliwość, która może dotknąć każdego. Nie można zapominać, że zawsze wiąże się ona z ryzykiem odwodnienia. Dlatego wskazane jest stosowanie preparatów uzupełniających elektrolity.

Dodaj komentarz