Emolienty: krótka charakterystyka

Artykuły

W dermatologii i kosmetologii coraz częściej mówi się o emolientach, czyli dermokosmetykach, które gwarantują dogłębne nawilżenie skóry. Posiadają one wyjątkowe właściwości nie tylko nawilżające i natłuszczające, ale również regenerujące. To właśnie dlatego emolienty mogą być stosowane nie tylko przez osoby, których skóra nie jest problemowa, ale także przez tych, którzy zmagają się z atopowym zapaleniem skóry bądź łuszczycą. Sięganie po emolienty to sposób na to, aby zmniejszyć i złagodzić stan zapalny, zniwelować świąd. Ostatecznym skutkiem jest poprawa ogólnego wyglądy skóry.

Co znaleźć można w emolientach?

Skład emolientów może być bardzo różny. Trzeba jednak podkreślić, że zawierają one substancje pochodzenia naturalnego. To właśnie w tym tkwi ich siła. Na próżno w nich szukać parabenów czy substancji pieniących. To dlatego emolienty tak dobrze sprawdzają się w przypadku osób mających skłonność do podrażnień i reakcji alergicznych.

Emolienty: krótka charakterystyka

Na czym polega ich działanie?

Emolienty natłuszczają skórę. Sprawiają również, że na jej powierzchni tworzy się warstwa ochronna. To właśnie dzięki niej skutecznie ograniczone zostaje parowanie wody. Efektem jest głęboko nawilżona, bardzo gładka skóra, która wygląda zdrowo i po prostu bardzo ładnie.

Jaką mają formę?

Emolienty to różne rodzaje kosmetyków. Postawić można na lotion o mlecznej konsystencji. Stosować można także maści oraz kremy. Dermatolodzy podkreślają, że te ostatnie są – z uwagi na konsystencję – najbardziej skuteczne.

Kiedy stosować?

Emolienty mogą stosować zarówno osoby o zdrowej skórze, jak i te, których skóra jest problemowa. Sprawdzają się w przypadku atopowego zapalenia skóry, przynosząc osobom zaatakowanym chorobą wyraźną ulgę. Mogą po nie sięgać także chorzy na łuszczycę. Są polecane w przypadku zmian alergicznych i skłonności skóry do podrażnień.

Emolienty są kosmetykami, które warto poznać bliżej. Ich stosowanie polecić można praktycznie wszystkim bez względu na problemy skórne. Sprawdzą się w przypadku skóry zdrowej, jak i tej, która sprawia niemałe problemy.

Dodaj komentarz