Gdzie ulokować oszczędności?

Każdy z nas powinie starać się odkładać nawet drobne sumy, aby zgromadzić pewne oszczędności. Wolnych środków nie warto jednak trzymać w domu, lepiej jest ulokować je w banku.

Do wyboru mamy dzisiaj różne instrumenty finansowe, na których możemy ulokować swoje oszczędności. Jakie one są?

Konto oszczędnościowe

Osoby, które chcą oszczędzać przez dłuższy czasu mają do wyboru między innymi konto oszczędnościowe. Jego cechy charakterystyczne to:
– jest bezterminowe. Nie trzeba deklarować, jak długo zamierzamy z niego korzystać;
– wyższe oprocentowanie niż rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Obecnie oprocentowanie konta oszczędnościowe wynosi od 2,3 do 3,5 procent w skali roku;
– możliwość dopłacania pieniędzy w dowolnym momencie i w dowolnej wysokości;
– możliwość wypłacenia pieniędzy bez utraty odsetek.

Konto oszczędnościowe można założyć w dowolnym banku, nie tylko w tym, który prowadzi ROR. W danym okresie można dokonać bezpłatnie tylko określoną liczbę wypłat. Po zakończeniu każdego cyklu rozliczeniowego, bank pobierze podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 procent.

Lokaty bankowe

Można je założyć na bardzo różny okres. Od wysokości wkładu i czasu trwania lokaty zależy wysokość jej oprocentowania. Zanim podpiszemy umowę na założenie depozytu, musimy zastanowić się nad czasem jego trwania. Rozwiązując umowę wcześniej, stracimy część lub nawet wszystkie odsetki. Dowiedzmy się także jak kapitalizowane są odsetki. Doliczanie zysku do kapitału początkowego może odbywać się:
– codziennie;
– co miesiąc;
– raz na kwartał;
– co pół roku;
– raz w roku.

Najbardziej korzystna jest codzienna kapitalizacja odsetek. W trakcie trwania umowy nie ma możliwości dopłacania kolejnych środków. Kiedy wygaśnie umowa lokaty, konieczne będzie zapłacenie tak zwanego podatku Belki. To ten sam podatek, o którym wspominamy omawiając konto oszczędnościowe.

Lokaty bankowe i konto oszczędnościowe to bezpieczny sposób trzymania oszczędności. Są one chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 000 euro.