Instalacja CNG

Porady Samochody

MotoryzacjaCzym jest cng i czy warto jest mieć w swoim samochodzie taką właśnie instalację, postaramy się opowiedzieć w niniejszym artykule. Otóż w przypadku instalacji cng, samochód napędzany jest wyjątkowo ekologicznym paliwem, a mianowicie gazem ziemnym.

Jest to zwykły gaz ziemny, dokładnie taki sam, jaki mamy w naszych kuchenkach, ale odpowiednio sprężony, oczywiście pod ciśnieniem. Taki rodzaj napędu ma wiele zalet. Pierwszą z nich są oczywiście koszty, które są nawet trzykrotnie mniejsze niż w przypadku zastosowania benzyny czy oleju napędowego.

Szkodliwe substancje

MotoryzacjaSamochody tankowane w ten sposób, najczęściej też pracują ciszej, a ilość emitowanych, szkodliwych substancji do atmosfery jest zdecydowanie niższa. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego pomimo tak wielkich korzyści cng cena nie jest w Polsce tak powszechna. Pierwszym powodem może być cena zainstalowania takiej instalacji w samochodzie osobowym. Koszty to najczęściej około 5 000 złotych. Może się to opłacać tym, którzy pokonują codziennie dosyć dużą ilość kilometrów. Jeśli pokonywany dystans jest stosunkowo niewielki, to sama instalacja może się nawet właścicielowi pojazdu nie zwrócić. Innym powodem dla którego instalacja cng nie jest dosyć powszechna jest niewielka ilość stacji benzynowych, na których można zatankować samochód gazem ziemnym.

Wady instalacji

SamochódObecnie funkcjonuje ich około 30 na terenie całego kraju co jest dosyć niewielką ilością. Więcej pojawia się ich tam, gdzie samochody z taką instalacją są popularniejsze. To jednak niestety ale nie koniec wad tego typu instalacji. W przypadku gazu, jak wiadomo zbiornik nie może być wypełniany „do pełna”, gdyż było by to bardzo ryzykowne. Rozszerzający się gaz mógłby po prostu rozsadzić zbiornik. Jako że gaz ziemny jest po tym względem nieco bardziej niebezpieczny, niż LPG, to duża część zbiornika dla bezpieczeństwa pozostawać musi pusta, z tego też powodu kierowcy mający w swoich samochodach taką właśnie instalację, muszą tankować zdecydowanie częściej, ponieważ w samochodach osobowych rozmiary zbiorników są dosyć mocno ograniczone. O wiele lepiej jednak sprawdza się to w autobusach, czy też innych dużych pojazdach.

Dodaj komentarz