Dachówka to chyba najpopularniejszy rodzaj pokrycia dachowego w Polsce i całej Europie. Produkowane w rozmaitych kształtach i aranżacjach, mogą być stosowane do każdego dachu, bez względu na architektoniczny styl domu.

Przyjęło się, że na rynku mamy do wyboru dachówki ceramiczne lub betonowe. Jednak jest to wybór pozorny, gdyż do sprzedaży coraz częściej wchodzą dachówki produkowane z lekkich materiałów, które jednocześnie są dużo bardziej odporne na wszelkie działanie warunków atmosferycznych. Jeśli chodzi o same dachówki ceramiczne i betonowe, to główna różnica sprowadza się do wyglądu. Jeżeli porównamy obie dachówki z bliska, zauważymy, że dachówka ceramiczna ma gładszą powierzchnię. Różnice wizualne pomiędzy nimi widać też na gotowym dachu, bo zwykle dachówki ceramiczne mają na przykład nieco inne gąsiory. Osobną kwestią przy wyborze jest kolorystyka. Jeśli zdecydujemy się na betonowe dachówki, to niestety musimy się liczyć z tym, że skazani tu jesteśmy na dachówki w kolorach klasycznych. To będą grafity, czernie, czerwienie, odcienie ceglane. W przypadku dachówek ceramicznych i wykonanych z innych materiałów możemy dostać produkty o ciekawych i oryginalnych kolorach. Na korzyść dachówek betonowych przemawia fakt, że zapewniają nieco lepszą izolację akustyczną, oraz są bardziej ekonomiczne niż ceramiczne, bo w procesie dostarczania surowców, produkcji, pakowania i wysyłki zużywane jest tylko trzydzieści procent energii, jaka potrzebna jest do produkcji dachówki ceramicznej.

 Jak dobrać dachówkę?

Sama dachówka musi też być dobrana do charakteru dachu oraz jego konstrukcji. Im bardziej skomplikowana jest powierzchnia i im więcej płaszczyzn posiada, tym mniejsza dachówka będzie nam potrzebna. Duże dachówki korzystnie prezentują się na wielkich i prostych powierzchniach, ale tam, gdzie jest dużo załomów i zgięć, idealna będzie dachówka małoformatowa. Należy też zwrócić uwagę na wytyczne producentów dachówek, to szczególnie istotną kwestią jest dostosowanie się do zalecanego kąta nachylenia połaci, na jakiej można zastosować wybrany model dachówki.