Jak kupować pierścionek zaręczynowy?

Jak kupować pierścionek zaręczynowy?

Porady

Jak kupować pierścionek zaręczynowy?Stwierdzenie, że pierścionek zaręczynowy powinien być wykonany z tradycyjnego złota i dopełniony diamentem dawno odeszło do lamusa. Wśród propozycji jubilerskich znaleźć można bogaty wachlarz rozwiązań, wykonanych z różnego rodzaju kruszców i zdobionych pięknie mieniącymi się kamieniami szlachetnymi – nic więc dziwnego, że wielu mężczyzn zastanawia się, którą biżuterię wybrać, by zaskoczyć i zachwycić wybrankę serca.

Kolejną kwestią jest strona stricte techniczna, która – wbrew pozorom – okazuje się się równie ważna.

Rozmiar pierścionka

Rozmiar pierścionka to problem, z którym zmaga się wielu mężczyzn. Część z nich, omijając dyskretnie tradycję, wybiera pierścionek zaręczynowy wspólnie z ukochaną – z całą pewnością jest to rozwiązanie najwygodniejsze dla obu stron, pierścionek będzie nie tylko idealnie dopasowany, ale także zgodny z estetycznymi oczekiwaniami kobiety.

Zdecydowanie większy problem mają panowie, którzy decydują się na samodzielny zakup. Co prawda istnieje możliwość zmniejszenia lub powiększenia pierścionka w sytuacji, gdy okaże się zbyt duży lub za mały, nie mniej jednak każdy chciałby takowej sytuacji uniknąć.

Planując zakup pierścionka zaręczynowego dla ukochanej warto dyskretnie pożyczyć od ukochanej inny pierścionek, najlepiej jeden z jej ulubionych i najczęściej noszonych, po czym zaprezentować jubilerowi wraz z prośbą, by ocenił rozmiar biżuterii i pomógł w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Należy także zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce pierścionek zaręczynowy zazwyczaj nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni, przynajmniej do czasu, aż znajdzie się tam obrączka – wówczas wiele kobiet przenosi pierścionek zaręczynowy na palec serdeczny lewej dłoni lub łączy razem z obrączką. W tym momencie warto podkreślić, że wspólne noszenie obrączki i pierścionka na jednym palcu może spowodować ścieranie się biżuterii, co jest szczególnie niekorzystne dla kamieni, którymi przedmiotowa biżuteria została ozdobiona.

Próby złota

Kolejną kwestią jest wybór kruszcu – wbrew pozorom pierścionek zaręczynowy może być wykonany zarówno z tradycyjnego złota żółtego, złota białego, mieszanego, a także platyny lub tytanu.

Chcąc sprawić przyjemność bliskiej sercu kobiecie, warto zwrócić uwagę na to, jaką biżuterię najczęściej nosi – jest to prosty sposób, by poznać gust i oczekiwania estetyczne ukochanej.

Uwagę należy także zwrócić na próbę złota, która oznacza zawartość czystego metalu w kruszcu. Warto pamiętać, że czyste złoto jest zbyt miękkie, by było używane w produkcji biżuterii, dlatego też zazwyczaj są to stopy.

Najniższa, dopuszczalna próba złota przyjęta przez polskie ustawodawstwo to 333 – zawiera ona zaledwie ee,3% złota, jednakże odznacza się trwałością i przystępną ceną. Odcień tego kruszca jest nieco jaśniejszy od wyższych prób ze względu na domieszki innych metali. Ostrożność w przypadku próby powinni zachować alergicy, głównie ze względu na spore ilości cynku, miedzi i niklu.

Najpopularniejszą próbą złota jest 585 – jest to trwałe złoto, o ładnym kolorze i sporą zawartością czystego złota. Pierścionki oznaczone tą próbą są podatne na ewentualne poprawki lub zmianę wielkości.

Bardzo dużą ilością czystego złota w stopie odznacza się złoto o próbie 750, bardzo popularne we Francji. Warto jednak pamiętać, że jest to kruszec wyjątkowo podatny na zarysowania.

Ponadto pierścionek zaręczynowy może być wykonany z platyny, tytanu, a nawet srebra, choć ten ostatni metal jest wykorzystywany w biżuterii ślubnej i okazjonalnej bardzo rzadko – srebro jest bardzo miękkie i łatwo ulega zniekształceniom.

Źródło: aclari.pl

Dodaj komentarz