Jak pozbyć się łupieżu?

Porady

Naturalna odnowa komórek skóry głowy następuje co 14 dni. Najpierw dochodzi do ich złuszczania, a następnie odpadania w postaci małych płatków naskórka. Czasem na skutek działania różnych czynników proces ten przebiega szybciej. Skupiska martwych komórek, które powstają na skutek zbyt intensywnego złuszczania to łupież suchy lub tłusty. Każde z tych schorzeń wymaga innej terapii.

Łupież suchy

Jak pozbyć się łupieżu?W tym przypadku na naszych ramionach lądują małe, delikatne białe płatki. Łupież suchy pojawia się, gdy skóra naszej głowy jest zdecydowanie nadwrażliwa na dany rodzaj grzybów. Jeśli białych płatków jest dość dużo, możemy pozbyć się ich stosując pięcioprocentową oliwkę salicylową – do nabycia w aptece. Preparat podgrzewamy, smarujemy nim skórę, przykrywamy folią i ręcznikiem. Po 2 godzinach zmywamy szamponem przeciwłupieżowym; warto wybrać leczniczy z apteki z pirytionianem cynku lub ketokonazolem. Szampony dostępne są między innymi w wygodnych jednorazowych saszetkach. Jeśli mamy dodatkowo problem z przesuszoną skórą i włosami, po 6 tygodniach kuracji stosujmy do mycia szampon nawilżający. W walce z suchym łupieżem bardzo pomaga dieta bogata w witaminy z grupy B i cynk.

Łupież tłusty

Różni się od suchego tym, że płatki są żółtawe, przylegają do skóry głowy i włosów, są też większe i grubsze. Łupież tłusty pojawia się najczęściej u osób, których skóra ma tendencję do przetłuszczania się. W efekcie grzyby namnażają się bardzo szybko powodując stan zapalny skóry, który objawia się jej zaczerwienieniem i świądem. Czasem stanowi zapalnemu towarzyszy wypadanie włosów. W przypadku łojotoku warto sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy dla tłustych włosów; stosowany systematycznie przez około 2 miesiące powinien zmniejszyć łojotok. Atak grzybów ułatwia niedobór biotyny – wprowadzając do diety na przykład wątróbkę, możemy zmniejszyć łojotok. Jeśli infekcja nie ustępuje, konieczne może okazać się przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych. Są one dostępne tylko na receptę. Czasem dodatkowo stosuje się również maści.

Dodaj komentarz