Jak usunąć znamiona, włókniaki czy pieprzyki?

Porady

Niektóre zmiany na skórze towarzyszą nam od urodzenia, inne pojawiają się wraz z wiekiem. Większość zmian nie szpeci, ani też nie przeszkadza. Czasem jednak jest odwrotnie i decydujemy się je usunąć. Jakie są sposoby usuwania zmian na skórze?

 

Przy pomocy skalpela

Gdy lekarz nie ma pewności, że zmiana na skórze nie jest zagrożeniem, jedyną dopuszczalną i bezpieczną metodą jest wycięcie jej skalpelem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest więc bezbolesny. Zawsze wycinając zmianę robi się to z marginesem zdrowej skóry. Ranka zabezpieczana jest małym szwem. Wycinek trafia do badania histopatologicznego, aby sprawdzić czy nie ma dysplastycznych komórek. Na wynik czeka się od dziesięciu do czternastu dni.

 Jak usunąć znamiona, włókniaki czy pieprzyki

Przy użyciu lasera

Laserem mogą zostać usunięte tylko te zmiany, które nie wzbudzają u lekarza żadnych wątpliwości. W trakcie zabiegu komórki ulegają zniszczeniu, nie ma możliwości pobrania wycinka i oddania go do badania histopatologicznego. Dlatego usuwa się laserem tylko nie budzące wątpliwości zmiany. Zabieg laserowy trwa krótko, w większości przypadków nie jest zakładany szew ani opatrunek.

Wymrażanie

Metodą krioterapii usuwa się między innymi włókniaki, brodawki zwykłe oraz naczyniaki. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia, gdyż jest bezbolesny. Pacjenci odczuwają jedynie niewielki dyskomfort. Wadą tej metody jest fakt, iż w miejscu zmiany zostaje niewielka, bardzo mała blizna. Metoda krioterapia sprawdza się bardzo dobrze w przypadku włókniaków. Są one często bardzo mocno unaczynione, a więc rana mocno krwawi. Bardzo niska temperatura, którą wymrażane są zmiany blokuje drobne naczynia krwionośne, rana więc nie krwawi.

Nie wszystkie zmiany na skórze muszą zostać usunięte ze wskazań medycznych. Gdy jednak przeszkadzają one ze względów estetycznych, gdy są często podrażniane, warto rozważyć ich usunięcie. Zmiany na skórze mogą być usunięte różnymi metodami, powinny jednak zostać usunięte w gabinecie lekarskim, a nie kosmetycznym. Najlepsza pora na zabieg to zima.

Dodaj komentarz