Czasem można gdzieś natrafić na film czy książkę, gdzie pokazana jest aukcja dzieł sztuki – zwykle to jakieś filmy sensacyjne, przygodowe, albo z motywem archeologicznym. Część osób jest tak zafascynowana, że sama chciałaby wziąć udział w podobnej imprezie i nie jest to wcale niemożliwe! W tej chwili można wręcz uczestniczyć w jakiejś aukcji online, co jest ukłonem w stronę wszystkich, którzy nie mogą dotrzeć na miejsce osobiście. Tak wiele mitów narosło wokół tego tematu (to znaczy ogólnie aukcji), że warto wytłumaczyć wszystkim jak to dokładnie się odbywa i czym zajmują się domy aukcyjne. W tekście można znaleźć informacje na ten temat!

Jak wyglądają aukcje sztuki?Kilka słów o miejscu i aukcjach

Dom aukcyjny zajmuje się to przedsiębiorstwo handlowe, które zajmuje się obrotem takich towarów jak dzieła sztuki czy antyki. Sprzedaż prowadzona jest w taki sposób, by mógł w niej uczestniczyć każdy zainteresowany zakupem – w formie publicznej aukcji, gdzie im większą kwotę ktoś poda, tym większe są szanse, że stanie się nowym, szczęśliwym posiadaczem. Aukcje sztuki prowadzone są zawsze działami – na przykład osobno dzieła z pewnego okresu, dzieła jakiegoś autora, dzieła związane z danym motywem itp. Wszystko po to, żeby łatwiej było kupującym zorientować się w sytuacji. Sama firma zaś dzięki temu wszystko może łatwiej zorganizować i nad wszystkim sprawnie zapanować.

Wycena dzieła sztuki

By sprzedać coś takiej firmie aukcyjnej, należy się z nią skontaktować i przekazać dane dotyczące danego dzieła sztuki – można to zrobić osobiście, wysyłając list tradycyjny, albo też wysyłając wszystkie dokumenty przez internet (wraz ze zdjęciami). Jeśli dom aukcyjny będzie zainteresowany, nie tylko dokona wstępnej wyceny (co robi zawsze), lecz skontaktuje się z danym właścicielem w celu osobistej wizyty i ocenienia dzieła.

Aukcje sztuki są miejscem gromadzącym kolekcjonerów lub ich przedstawicieli – przy czym mogą to być kolekcjonerzy prywatni, albo instytucje kultury. Informacje o sprzedaży są nagłaśniane i szeroko reklamowane, dzięki czemu istnieje większa szansa, że dany obraz, rzeźba czy antyk zostaną sprzedane za o wiele większe pieniądze.

Dowiedz się więcej na: https://desa.pl/