Jaki kupić węgiel?

Bez kategorii

Jaki kupić węgiel?Zdecydowana większość właścicieli domów jednorodzinnych do zasilania centralnego ogrzewania wykorzystuje kotły na węgiel. Na węglu bazują także duże elektrociepłownie i ciepłownie. Nie ma w tym nic dziwnego. Tradycja palenia węglem w naszym kraju jest bardzo długa, a zasoby węgla kamiennego są w Polsce stosunkowo duże.

Czy tylko polski węgiel?

Już jakiś czas temu w składach opałowych na terenie całej polski pojawił się węgiel z importu. Sprowadzany jest on do Polski z różnych, nie tylko europejskich krajów. W składach opałowych można dzisiaj kupić węgiel z rosyjskich, czeskich, ukraińskich i australijskich kopalń. Wielu nabywców chętnie kupuje węgiel z importu. Jego cena jest bowiem niższa niż węgla z polskich kopalń. Ale jaka jest jakość tego węgla?

Zalety węgla z polskich kopalń

Zdaniem osób, które zajmują się sprowadzaniem węgla z zagranicznych kopalń jakością nie ustępuje on polskiemu. Zdania użytkowników są jednak podzielone. Zdaniem wielu polski węgiel jest znacznie wyższej jakości niż ten importowany. Produkt, który jest wysokiej jakości nie może więc być tani. Za kupnem polskiego węgla przemawia także jego czystość. Polski węgiel zawiera mniejsze ilości siarki niż ten importowany. Kiedy palimy polski węglem mniej zanieczyszczamy środowisko naturalne, mniej szkodzimy swojemu zdrowiu. Tlenki siarki, które w dużej ilości przedostają się do atmosfery przy spalaniu węgla pochodzącego z importu szkodzą ludziom i środowisku. Wiele osób, które raz kupiło węgiel importowany nigdy więcej nie zdecydowało się go kupić także dlatego, że po zakończeniu spalania pozostawała duża ilość popiołu. Warto wspomnieć jeszcze o jednej wadzie, którą ma węgiel importowany: jest on mniej kaloryczny od polskiego. W efekcie trzeba go spalić więcej, aby w domu było ciepło. Nie jest on więc w rzeczywistości tak tani jak się nam wydaje.

Węgiel wydobywany w polskich kopalniach jest droższy niż ten importowany. Ale jest wysoko kaloryczny. Tak naprawdę kosztuje więc mniej, gdyż trzeba go mniej spalić.

Przeczytaj też, jak bezpiecznie kupować tani węgiel.

Dodaj komentarz