Jakie są rodzaje płytek łazienkowych?

Porady

Bardzo popularnym materiałem używanym do dekorowania łazienek są płytki ceramiczne. Płytki ścienne to materiał, którego do dekorowania używano już w starożytnym Rzymie. Współcześnie płytek ceramicznych używamy coraz chętniej nie tylko w łazienkach. Jakie są rodzaje płytek?

Podział płytek ceramicznych

Jakie są rodzaje płytek łazienkowych?Mianem płytek ceramicznych nazwane zostały cienkie kafle mające różnorodne wymiary i stosowane jako okładziny ścian oraz podłóg. Do produkcji płytek ceramicznych używa się piasku, gliny, tlenków barwiących oraz zmielonych lub utartych dodatków mineralnych pełniących rolę uszlachetniaczy. Z przygotowanej masy formuje się płytki metodą ciągnienia lub prasowania, a następnie wypala się je w temperaturze 1000-1300 stopni Celsjusza. Powierzchnia płytek może zostać wykończona w bardzo różny sposób. W efekcie w sprzedaży są płytki:

  • nieszkliwione – ich powierzchnia jest matowa;
  • szkliwione – z błyszczącą powierzchnią;
  • polerowane – z połyskiem na stronie zewnętrznej;
  • angobowane – zewnętrzna strona płytki jest matowa a skutek pokrycia jej zaprawą angoba.

 

Rodzaje płytek dostępnych w sklepach

Decydując się na wykończenie łazienki płytkami ceramicznymi do wyboru mamy następujące rodzaje: glazurę, terakotę, gres, klinkier, ręcznie wyrabiane płytki cotto. Do łazienek na ściany najczęściej wybierana jest glazura, na podłogi najchętniej kupujemy terakotę. Każde z tych płytek wyróżniają się innymi cechami. Na przykład mianem glazury zostały określone płytki z fajansu, których powierzchnia pokrywana jest szkliwem. Obecnie glazura sprzedawana jest w ogromnym wyborze kolorów, w bardzo różnych fakturach i rozmiarach. W bogatej kolorystyce występuje także terakota. Do produkcji terakoty wykorzystywana jest drobnoziarnista glina. Płytki terakotowe mogą mieć gładką lub fakturowaną powierzchnię. Gres porcelanowy powstaje z gliny z dodatkiem skalenia. Czasem jest on zastępowany kaolinem. Wadą gresu jest mała odporność na powstawanie zabrudzeń. Klinkier to płytki, które stosowane są przede wszystkim na podłogi.

Dodaj komentarz