Jakie ubezpieczenia warto mieć na wakacje?

Porady

Podczas urlopu spędzanego w kraju w zasadzie dodatkowe ubezpieczenie jest nam niepotrzebne. W przypadku zagranicznych wojaży, takie ubezpieczenie może nam się bardzo przydać. Warto pamiętać o tym, że dodatkowe ubezpieczenie warto kupić nawet w przypadku wyjazdów z biurem podróży.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Jakie ubezpieczenia warto mieć na wakacje?Przed wyjazdem do jednego z krajów UE lub stowarzyszonego (Islandia. Liechtenstein, Norwegia) warto wyrobić w oddziale NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W przypadku wizyty w zagranicznej placówce medycznej pomoc zostanie nam udzielona na takich samych zasadach, jak ubezpieczonym mieszkańcom danego państwa. Pamiętajmy, że w niektórych państwach do niektórych świadczeń osoby ubezpieczone muszą dopłacać z własnej kieszeni. Aby uniknąć wysokich kosztów, warto dodatkowo się ubezpieczyć. Na pewno ubezpieczenie kosztów leczenia jest niezbędne, gdy wybieramy się do kraju, który nie należy do Unii Europejskiej. Wartość polisy do krajów objętych system EKUZ to przynajmniej 30 tysięcy euro. Gdy wybieramy się na inny kontynent, wartość polisy powinna wynosić co najmniej 150 tysięcy euro.

OC lub Zielona Karta

Osoby, które zamierzają podróżować własnym samochodem powinny sprawdzić, czy nie potrzebują Międzynarodowej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego popularnie nazywanej Zieloną Kartą. Na pewno jest ona niepotrzebna we wszystkich państwach, które należą do Unii Europejskiej. Polskie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest wystarczające również w Andorze, Monako, Norwegii, Szwajcarii. Zielona Karta jest niezbędna przy wyjazdach między innymi na Białoruś, do Macedonii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Ukrainy, Rosji. Jest konieczna także przy wyjeździe do położonego w Chorwacji Dubrownika – dojazd do tego miasta możliwy jest przez terytorium Bośni i Hercegowiny, stąd konieczność posiadania Zielonej Karty. Zielona Karta może być ważna od 15 dni do 12 miesięcy. Wielu ubezpieczycieli dodaje ją gratis do polisy OC, niektórzy wydają ją odpłatnie – 15-dniowa to koszt od 10 złotych.

Dodaj komentarz