Jakie ubezpieczenie na wyjazd w góry?

Porady

Jakie ubezpieczenie na wyjazd w góry?Coraz więcej osób w naszym kraju zarówno letni, jak i zimowy urlop spędza w górach. W trakcie przygotowań do wyjazdu warto zastanowić się nad wykupieniem polisy turystycznej. Ubezpieczenie to nie jest drogie, ale pozwoli czuć nam się naprawdę bezpiecznie.  Warto taką polisę kupić szczególnie w sytuacji, gdy naszym celem są góry położne na terytorium innych państw.

Ryzyko wypadku w górach jest znacznie większe niż na nizinach. Szlaki turystyczne mają bardzo różną trudność, poślizgnąć się i złamać nogę można nawet na tych najbardziej łatwych. Osoby, które zdecydują się kupić polisę turystyczną powinny zadbać między innymi o to, aby gwarantowała ona pokrycie kosztów ewentualnej akcji ratunkowej. Za darmo pomocy udzielają tylko ratownicy GOPR i TOPR. Są kraje, w których za akcje ratunkowe osoby poszkodowane muszą zapłacić same. Z wysokim rachunkiem musimy liczyć się między innymi w:

  • Niemczech;
  • Austrii;
  • we Włoszech;
  • Czechach;
  • na Słowacji.

Wyjeżdżając w góry pamiętajmy o tym, że klimat jest tam zupełnie inny. Powietrze jest w górach rzadsze, wysokość na poziomem morza jest większa, inne są także wartości ciśnienia atmosferycznego. Stąd też niektóre osoby mogą w górach mieć problemy zdrowotne; szczególnie często zdarzają się skoki ciśnienia. Przed wyjazdem – szczególnie w góry położone poza Polską – warto wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia. Dzięki takiej polisie w razie nagłych problemów zdrowotnych za udzieloną pomoc medyczną zapłaci ubezpieczyciel. Do krajów Unii Europejskiej warto zabrać ze sobą również Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Wykupując polisę na wyjazd w góry pamiętajmy, aby obejmowała ona również koszty transportu medycznego. Wędrówka górskimi szlakami może zakończyć się wypadkiem, który będzie na tyle poważny, że normalne poruszanie się i samodzielny powrót do kraju nie będzie możliwe. W takiej sytuacji polisa, która zagwarantuje bezpłatny transport medyczny okaże się bezcenna.

Polisę turystyczną można rozszerzyć np. o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Dodaj komentarz