Kaszel to nie tylko objaw przeziębienia

Artykuły Porady

Najczęściej kaszel sygnalizuje przeziębienie. Ale towarzyszy on nie tylko infekcjom wirusowym. Pojawia się także przy innych schorzeniach.

 

Choroba refluksowa

W przypadku tej dolegliwości kaszel pojawia się, gdy treść żołądkowa przedostanie się do przełyku i go podrażni. Często dzieje się tak podczas pochylania się do przodu, po zjedzeniu obfitego posiłku, czasem także w czasie leżenia. Dodatkowo chorobie refluksowej towarzyszą: odbijanie, zgaga, nudności. Kaszel i inne dolegliwości miną, gdy nasze posiłki będą składały się z mniejszych porcji. Ostatni z nich zjadamy trzy godziny przed snem. Unikajmy gazowanych napojów, tłustych i mocno przyprawionych dań, owoców cytrusowych, alkoholu, czekolady, kawy. Doraźnie pomagają preparaty na żołądek, które neutralizują kwasy żołądkowe.

Zapalenie zatok

Chorobie towarzyszy nie tylko mokry kaszel, ale także odkrztuszanie początkowo przezroczystej, a później zielonożółtej wydzieliny. Dodatkowo odczuwamy ból głowy w okolicy czoła. Aby kaszel minął, konieczne jest usunięcie wydzieliny, która spływa do gardła. Można ja wypłukać stosując wodę morską w sprayu.

 Kaszel to nie tylko objaw przeziębienia

Astma oskrzelowa

Kaszel jest bardzo meczący, ilość odkrztuszanej wydzieliny jest bardzo niewielka. Ataki kaszlu najczęściej zdarzają się nocą i nad ranem. Dodatkowo towarzyszy mu świszczący oddech i uczucie duszności. Przy ataku koniecznie zażywamy lek, który rozszerza oskrzela. Gdy jest to pierwszy atak astmy, w domowej apteczce nie znajdziemy takiego leku. Od razu więc wezwijmy pogotowie.

Nerwica

Gdy męczące, suche pokasływanie zdarza nam się tylko w stresujących sytuacjach, najprawdopodobniej przyczyną kaszlu jest nerwica. Pomogą nam zioła lub inne leki, które łagodzą stres oraz syrop na suchy kaszel. Koniecznie też skonsultujmy się z lekarzem, gdyż przyczyną kaszlu może być choroba serca lub astma.

Nie czekajmy z wizytą u lekarza, gdy kaszlemy dłużej niż trzy tygodnie. Wizyta jest konieczna także, gdy dostaniemy wysokiej gorączki, gdy w wydzielinie pojawi się krew, gdy mamy problemy z oddychaniem.

Dodaj komentarz