Kilka słów o osteoporozie

Artykuły Porady

Jedną z bardzo groźnych chorób, która wprawdzie nie zagraża naszemu życiu, ale może istotnie pogorszyć jego komfort jest osteoporoza. Wiele osób jest przekonanych, że jest to dolegliwość atakująca wyłącznie kobiety. Jak się jednak okazuje, w grupie chorujących na osteoporozę znajdują się również mężczyźni. Przyjrzyjmy się tej chorobie nieco bliżej.

Jak objawia się osteoporoza?

Osteoporoza jest chorobą atakującą kości. Kiedy się pojawia, dochodzi do ich zrzeszotnienia. Proces ten trwa na ogół wiele lat. Najgroźniejsze jest to, że w początkowym okresie choroba przebiega bezobjawowo. Wraz z czasem trwania choroby kości osłabiają się coraz bardziej. Jednym z pierwszych objawów osteoporozy jest ból lokalizujący się w plecach. Dochodzi do obniżania się kręgów, czego konsekwencją jest powolne zmniejszanie się wzrostu. Błędem jest w przypadku zaobserwowania takich objawów brak konsultacji lekarskiej. Osteoporoza jest na ogół rozpoznawania w momencie, kiedy dochodzi do częstych złamań. Kiedy osoba choroba na osteoporozę upadnie, najczęściej dochodzi u niej do złamań:

– kości udowej;

– kości ramiennej;

– kręgów.

 Kilka słów o osteoporozie

Dlaczego choroba ta na ogół atakuje kobiety?

Choroba najczęściej atakuje kobiety po pięćdziesiątym roku życia, a więc te, które weszły już w okres menopauzy. Ma to związek ze spadkiem poziomu estrogenów, które między innymi warunkują prawidłowy przyrost masy kostnej. Po wejściu w okres menopauzy poziom estrogenów drastycznie spada, co sprawia, że proces zrzeszotnienia kości zachodzi naprawdę szybko.

Czy przed osteoporozą można się jakoś uchronić?

Na stan naszych kości w istotny sposób wpływa dieta oraz aktywność fizyczna. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę, należy przede wszystkim więcej się ruszać. Za sprawą ruchu nasze kości pobudzane są do wzrostu. W diecie nie może natomiast zabraknąć produktów dostarczających duże ilości wapnia. Koniecznie trzeba więc polubić mleko i jego przetwory, a także szprotki, które powinno się spożywać w całości. Pamiętać należy, że wapń nie zostanie w pełni wykorzystany, jeśli w organizmie zabraknie witaminy D.

Dodaj komentarz