Zaciągając kredyt bankowy nie wiemy czy stan naszego budżetu nie ulegnie za kilka miesięcy zmianie na gorsze. Gdy sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu, możemy mieć problemy ze spłatą kredytu. Co możemy zrobić?

 

Nie ukrywamy kłopotów przed bankiem

Nie odbieranie monitów z banku, unikanie kontaktu z przedstawicielem banku to najgorsza rzecz, którą możemy zrobić mając problemy ze spłatą kredytu. Na pewno wspólnie z doradcą kredytowym uda się znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące zarówno dla nas jak i dla banku.

Rozwiązania, które może zaproponować bank

 

Bank może zaproponować osobom, które mają problemy ze spłatą kredytu zawieszenie spłaty kapitału. To rozwiązanie, które pozwala spłacać przez pewien czas tylko odsetki od pożyczonej kwoty. Wysokość raty powinna jednak zostać ustalona na takim poziomie, aby kredytobiorca rzeczywiście był w stanie zapłacić. Inna możliwość to prolongata. Rozwiązanie to polega na tym, że bank przedłuża termin płatności. Kredytobiorca może też złożyć wniosek o wydłużenie okresu kredytowania. Dzięki temu spadnie wysokość raty.

Kłopoty ze spłatą kredytu

Kredyt konsolidacyjny

 

Może być rozwiązaniem korzystnym dla osób, które mają więcej niż jeden kredyt. To rozwiązanie, nad którym warto się zastanowić, gdy na waszym koncie jest nie tylko kredyt gotówkowy, ale także samochodowy, wykorzystana i nie spłacona linia debetowa w koncie, obciążone karty kredytowe. Konsolidacja oznacza, że zamiast kilku kredytów w różnych bankach, zaciągnięcie jeden, z którego zostaną spłacone wszystkie kredyty. Kredyt konsolidacyjny może przełożyć się na niższą ratę. Warto pamiętać o sprawdzeniu wysokości raty, oprocentowania i marży. W ten sposób kredyt konsolidacyjny będzie naprawdę dobrym rozwiązaniem.

Wystąpienie do banku o zmianę warunków kredytu to najkorzystniejsze rozwiązanie, gdy mamy kłopoty ze spłatą. Na pewno bank zaproponuje rozwiązanie, które będzie dla nas korzystne. Zależy mu przecież na tym, aby odzyskać pieniądze, które nam pożyczył. Ukrywanie swoich kłopotów finansowych nie jest rozwiązaniem.