Pizza a dieta – czyli o kaloriach i wartościach odżywczych

Kuchnia włoska: pizza

Porady

Kuchnia włoska powszechnie uważana jest za jedną ze smaczniejszych kuchni świata. Proponuje ona wiele różnorodnych dań. Tym, które na dobre wszedł również do polskiego krajobrazu kulinarnego jest pizza. Polacy – bez względu na wiek – po prostu kochają pizzę. W każdym mieście znaleźć można pizzerie serwujące pizzę z różnymi dodatkami. Przykładem jest Wrocław. Aby przekonać się, jak wiele pizzerii działa w stolicy Dolnego Śląska, wystarczy wejść na https://www.pizzadominium.pl/lokale/wroclaw i wybrać lokal najbliżej siebie.

Ciasto

Pizza przygotowywana jest na cieście drożdżowym. Aby było ono udane, trzeba postawić na mąkę naprawdę dobrej jakości, a także świeże drożdże. Ciasto trzeba odpowiednio wyrobić. Ważne jest, aby było ono przygotowywane na świeżo. Im dłużej leży, tym bardziej pogarsza się jego jakość. Warto pamiętać, że prawdziwa włoska pizza wcale nie musi być przygotowana na cienkim cieście. Włosi przyrządzają bowiem pizzę również na grubym cieście.

Sos

Zanim na cieście pojawią się poszczególne składniki musi ono być posmarowane sosem. W przypadku pizzy sięga się po sos pomidorowy. Warto podkreślić, że ketchup nie jest sosem pomidorowym, który powinien być stosowany do pizzy. Sos pomidorowy powinien być przygotowany na bazie pomidorów, czosnku, oliwy i oregano. We Włoszech dostaniemy również tak zwaną białą pizzę. W jej przypadku zamiast sosu pomidorowego mamy sos biały, który powstaje na bazie mleka.

Pizza a dieta – czyli o kaloriach i wartościach odżywczych

Dodatki

Są naprawdę bardzo ważne. Polacy najchętniej sięgają po pizzę z:

  • szynką;
  • kiełbasą;
  • pieczarkami;
  • oliwkami.

Do lubianych dodatków zalicza się również paprykę, oliwki i cebulę. W niektórych pizzeriach serwowana jest pizza z rukolą, która trafia na pizzę dopiero wtedy, kiedy ciasto jest już upieczone. Całość dopełniana jest przez aromatyczne zioła. Prym wiedzie w tym przypadku oregano, bez którego trudno pizzę sobie w ogóle wyobrazić.

Pizza jest daniem, które na dobre weszło do menu polskich restauracji. Kochają ją zarówno młodzi, jak i ci starsi. Pizza jest smaczna, tania, a jednocześnie syci na długo.

Dodaj komentarz