Kultura motoryzacyjna

Kultura motoryzacyjna

O samochodach Porady

Różnorakie regiony świata mają odmienną kulturę motoryzacyjną. Wystarczy porównać samochody, którymi jeździmy w Europie z tymi znanymi z Ameryki. Bardzo podobnie wyróżnia się motoryzacja w Australii, możemy tam kupić samochody, których nie spotkamy nigdzie indziej na świecie.

Specyficzne potrzeby i położenie geograficzne oznaczają, że w Australii powstała oddzielna kultura motoryzacyjna. Na wstępie należy wytłumaczyć, że na Antypodach królują dwie firmy motoryzacyjne – Ford oraz Holden (czyli marka General Motors). Choć dziś nie można nie zauważać popularności firm japońskich i koreańskich, to w tym momencie te dwie marki definiują australijską motoryzację.

Samochody turystyczne

Kultura motoryzacyjnaW lokalnym sporcie motorowym, czyli wyścigach samochodów turystycznych zwanych na dzień obecny V8 Supercars od zawsze liczyli się głownie ludzie producenci. Zwolennicy każdego z nich to dwa wrogie obozy, które kibicują nie tyle ulubionym kierowcom, co danej marce. Najbardziej znanym i najważniejszym wyścigiem każdego roku jest Bathurst 1000 odbywający się na torze Mount Panorama, który jest całodniowym świętem motoryzacji i okazją do wspólnej zabawy. Jest to wyścig na odcinku 1000 km po torze, który przez resztę roku dostępny jest dla każdego. Niestety przez ten czas obowiązują na nim ograniczenia szybkości, czego bardzo mocno pilnują częste patrole policji. Na pewno w ponad 50-letniej historii zawodów na Mount Panorama wygrywały przede wszystkim samochody Forda i Holdena.

Australijska motoryzacja

Tożsamo sytuacja wygląda z zakupem nowych aut. Fan Forda przenigdy nie kupi Holdena i odwrotnie. Chociaż marki te sprzedają modele znane w innych krajach to duże sedany, czyli Ford Falcon i Holden Commodore, są definicją australijskiej motoryzacji. Dostępne z mocnymi, 6- i 8-cylindrowymi silnikami, wygodne i duże auta tracą dziś na popularności, gdyż Australijczycy coraz najczęściej wybierają Toyoty, albo Nissany, jednakże dla wielu systematycznie są synonimem australijskiego samochodu. Na szczególną uwagę zasługują najmocniejsze odmiany tych modeli. Obie firmy mają specjalne oddziały zajmujące się przygotowywaniem wersji posiadających dosłownie do 500 KM.

Dodaj komentarz