Leasing operacyjny - kto ubezpiecza auto i dokonuje jego przeglądu?

Leasing operacyjny – kto ubezpiecza auto i dokonuje jego przeglądu?

O samochodach Porady

Leasing operacyjny to interesujące rozwiązanie stworzone z myślą o przedstawicielach tak mniejszych, jak i większych firm. Osoby, które mają z nim do czynienia po raz pierwszy podkreślają jednak, że nie wszystkie kwestie są dla nich tak samo czytelne. Chyba najwięcej nieporozumień wywołują zagadnienia związane z przeglądami, naprawami oraz ubezpieczeniem samochodu. Czas więc sprawdzić, jakie obowiązki ma w tym zakresie leasingobiorca, a jakie firma oferująca leasing samochodu

Leasing operacyjny - kto ubezpiecza auto i dokonuje jego przeglądu?

Ubezpieczenie samochodu

Koszty związane z ubezpieczeniem samochodu nigdy nie są małe. Całkiem zrozumiałe wydaje się więc charakterystyczne w tym przypadku szukanie oszczędności. Niestety, umowa leasingowa skonstruowana jest  w sposób sprawiający, że samochód przez cały czas jej trwania stanowi własność leasingodawcy. Oznacza to, że właśnie ten ostatni ma prawo dyktować warunki, na jakich bazuje ubezpieczenie. Leasingodawca przeważnie wymaga zarówno obowiązkowego ubezpieczenia OC, jak i autocasco. Początkowo można odnieść wrażenie, że jest to próba generowania dodatkowych kosztów, w rzeczywistości jednak okazuje się, że na pełnym pakiecie może zaoszczędzić każda ze stron. Firma leasingowa wie, że nie zostanie bez pieniędzy w przypadku zniszczenia samochodu. Z kolei leasingodawca nie musi obawiać się dodatkowych kosztów, jakie musiałby ponieść w innych okolicznościach, gdyby doszło do szkody. Samo ubezpieczenie można zawrzeć na jeden z dwóch sposobów. Może odbywać się to z wykorzystaniem możliwości stwarzanych przez firmę leasingową, może być to jednak również samodzielna inicjatywa leasingobiorcy. Przeważnie obie strony decydują się na takie rozwiązanie, jakie wydaje się im wygodniejsze.

Co z przeglądami

Co do zasady, choć faktycznym właścicielem pozostaje leasingodawca, leasing samochodowy przewiduje, że to osoba faktycznie wykorzystująca pojazd ponosi za niego odpowiedzialność. W praktyce oznacza to, że opłaca zarówno jego serwisowanie, jak i wszystkie koszty związane z eksploatacją pojazdu. Czasem w umowie pojawia się nawet informacja na temat tego, w jakich punktach pojazd powinien być serwisowany.

Dodaj komentarz