Leczenie grzybicy stóp

Porady

Grzybica stóp jest chorobą rozpoznawaną u sporej liczby osób. Do zakażenia dochodzi bardzo łatwo. Można się nią zarazić chodząc boso w publicznych miejscach takich, jak na przykład przymierzalnia, hotelowy pokój i łazienka, sauna, publiczne kąpielisko. Grzybicą można zarazić się również pożyczając komuś buty albo nosząc obuwie czy skarpetki z tworzyw sztucznych, które uciskają stopy.

Jakie są objawy grzybicy stóp?

Leczenie grzybicy stópTrudno je przegapić. Pierwszym objawem jest silny świąd i pieczenie pomiędzy czwartym a piątym palcem – palce te mocno przylegają do siebie i dermatofity mają tam świetne warunki do rozwoju. Skóra zaatakowana przez grzyby staje się biaława, pęka i złuszcza się.

Preparaty bez recepty

W przypadku, gdy zmiany są jeszcze niewielkie, gdy pojawiły się jedynie między palcami (grzybica może zaatakować również krawędzie stóp i podeszwy oraz paznokcie), można wypróbować dostępne w aptece preparaty przeciwgrzybicze bez recepty. Do wyboru są między innymi: Undofen Max, Daktarin, Lamisilatt. W pierwszym i ostatnim z tych preparatów substancją leczniczą jest terbinafina, w drugim – azotan mikonazolu. Skórę, która została zaatakowana przez grzybicę wybranym preparatem smarujemy 3 dziennie cienką warstwą maści. Terapia trwa długo, od dwóch tygodni do miesiąca. Gdy w tym czasie objawy grzybicy nie ustąpią lub nasilą się, konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku, gdy leki miejscowe nie zwalczyły grzybicy, lekarz zleci doustne antybiotyki przeciwgrzybicze, a dodatkowo również silniej działające leki miejscowe.

Jak ustrzec się nawrotu choroby?

Należy pamiętać o zabieraniu ze sobą klapek, gdy zamierzamy nocować w pensjonacie lub hotelu. Klapki zabieramy ze sobą także do sauny lub na basen. W trakcie leczenia grzybicy oraz po zakończeniu kuracji po każdym umyciu stóp bardzo dokładnie osuszamy stopy, a zwłaszcza przestrzenie między palcami. Zadbajmy o to, aby stopy nam się nie pociły – nośmy obuwie i skarpetki z naturalnych włókien, korzystajmy z antygrzybiczych dezodorantów, smarujmy stopy olejkiem laurowym.

Dodaj komentarz