Metody usuwania żylaków

Artykuły Porady

Objawem przewlekłej niewydolności żył są właśnie żylaki. Mogą być przyczyną kłopotów zdrowotnych. Gdy są bardzo rozległe, jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg. Istnieje obecnie kilka metod, która z nich jest dla danego pacjenta najlepsza, decyduje lekarz po wykonaniu USG Dopplera. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

 

Stripping

To klasyczna operacja. Osoby zakwalifikowane do zabiegu muszą wykonać badanie krzepliwości krwi i morfologię. Kobiety, które zostaną skierowane na operację żylaków, nie mogą przed nim depilować nóg. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym. Dopiero następnego dnia po zabiegu można chodzić. Przed około dwa tygodnie trzeba także nosić elastyczny bandaż, a po jego zdjęciu uciskowe rajstopy. Operację refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zabieg parą wodną

Jest wykonywany w znieczuleniu. Polega na zrobieniu nakłucia w żyle i wprowadzeniu cewnika. Przez cewnik jest następnie podawana w minimalnych dawkach sucha para  wodna. Pod wpływem temperatury pary następuje włóknienie ścian chorej żyły. Zabieg jest wykonywany tylko w prywatnych klinikach, nie jest refundowany. Za usunięcie żylaków na jednej nodze trzeba zapłacić około 4000 złotych.

 Metody usuwania żylaków

Zabiegi wewnątrznaczyniowej

W tej metodzie żylaki usuwa się za pomocą fali radiowej lub lasera, które wewnątrz żyły emitują wysoką temperaturę. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Do żyły po podaniu znieczulenia wprowadzana jest giętka i cienka rurka. Następnie jest przez nią wsuwana sonda, która emituje fale radiowe lub światłowód, który wytwarza promienie laserowe. Zamknięcie żyły następuje pod wpływem wysokiej temperatury, żylaki zaczynają stopniowo zanikać. Zabiegi wewnątrznaczyniowe nie są refundowane. Za usunięcie żylaków na jednej nodze trzeba zapłacić od 2000 złotych.

Żylaki mogą zostać usunięte także metodą echoskleroterapii lub skleroterapii. Oba zabiegi nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Za zabieg skleroterapii zapłacimy od 300 złotych,  za echoskleroterapię od 500 złotych.

Dodaj komentarz