Najbardziej popularne awarie samochodów

Najbardziej popularne awarie samochodów

Warsztat

Obecnie wiele osób porusza się po drogach samochodem. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak często są to awaryjne pojazdy. Niestety wiele popularnych awarii nie zależy bezpośrednio od nas, ale są i takie, którym możemy zapobiec.

Awarie samochodów obecnie zdarzają się bardzo często. Z pewnością przyczynia się do tego zużycie części, jednak wiele winy także ponosi w tym wypadku człowiek. Częste niedopilnowanie kierowców lub brak odpowiedniego zadbania o pojazd może skutkować awarią, która może zagrażać nie tylko naszemu bezpieczeństwu, ale również i naszemu życiu.

Jedną z najbardziej popularnych awarii samochodów jest awaria wentylatora chłodnicy. Zwłaszcza w starszego typu samochodach, awaria ta zdarza się bardzo często. Jej bezpośrednią przyczyną może być przepalony bezpiecznik lub uszkodzony przekaźnik. Do awarii może się przyczynić również uszkodzony wyłącznik termiczny, a także sam silnik wentylatora lub słaby kontakt a także jego całkowity zanik w kostce zasilającej. Przyczyną awarii może być również przerwa w obwodzie.

Kolejną popularną awarią jest awaria rozrusznika. Przyczyna awarii tego elementu może być uszkodzony wyłącznik elektromagnetyczny lub zębnik ze sprzęgłem jednokierunkowym, a także zużyte szczotki lub łożyska oraz powstałe zwarcie w uzwojeniu wirnika lub stojana. Awaria może powstać również z przyczyny uszkodzenia elementów przekładni planetarnej.

Najbardziej popularne awarie samochodówNastępną awarią, która również jest popularna wśród kierowców to awaria silnika wycieraczek. Niesprawne wycieraczki są bardzo dużym zagrożeniem na drodze zarówno dla nas jak i innych uczestników ruchu drogowego, dlatego warto poznać przyczynę ich niesprawności. Jedną z nich może być przepalony bezpiecznik lub uszkodzony przekaźnik, a także uszkodzony zespół sterujący pracą przerywaną, silnik wycieraczek lub sam wyłącznik. Powodem awarii może być również przerwany obwód lub brak kontaktu w kostce zasilającej.

Ostatnią, popularną awarią, która przydarza się w wielu samochodach jest awaria turbosprężarki. Szacuje się, iż w ten element wyposażonych jest około 1/3 samochodów. Jest to bardzo złożony element, którego wymiana nie jest tania. Jednak należy pamiętać, iż istnieje zabieg taki jak regeneracja turbosprężarki, dzięki czemu nasz nieco przestarzały element może odzyskać dawną sprawność.

Zobacz: naprawa turbin

Decydując się na zmianę swojego samochodu, musimy liczyć się z tym, iż wybierając auto używane możemy narazić się na częste usterki. Jednak nie jest to regułą, ponieważ auto prosto z salonu też może posiadać ukryte wady.

Dodaj komentarz