Naturalne kuracje na cholesterol

Artykuły Porady

Nieznacznie podniesiony poziom cholesterolu pomogą nam obniżyć naturalne kuracje.

 

Zioła

Najczęściej polecany jest czosnek. Zawarty w nim aminokwas, allicyna, plus garlicyna i ajoen pomagają obniżyć poziom cholesterolu nawet o 10 procent. Podobnie do czosnku działa babka płesznik. W nasionach tego ziela jest dużo błonnika, który wiąże toksyny i może obniżać poziom frakcji LDL, a podnosić frakcję HDL. Z nasion babki płesznik przygotowujemy napar. Pijemy go dwa razy dziennie przez osiem tygodni.

Błonnik

Nierozpuszczalny usuwa nie tylko szkodliwe produkty przemiany materii, ale także nadmiar tłuszczu. Rozpuszczalny utrudnia przenikanie cząsteczek cholesterolu z jelit do krwioobiegu. Układając jadłospis, który ma pomóc nam obniżyć poziom cholesterolu dbamy o to, aby nie zabrakło w nim produktów, które są bogate w błonnik. To przede wszystkim warzywa, między innymi marchew i warzywa strączkowe. Błonnik zawierają także otręby, pełnoziarniste pieczywo, grube kasze. Układając codzienne menu wykluczamy z niego wieprzowinę, tłuste sery, słodycze i alkohol.

Naturalne kuracje na cholesterol

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) pomagają obniżyć także dobre tłuszcze, czyli te, które są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Znajdziemy je w tranie i tłustych rybach morskich oraz w oleju rzepakowym. Tłuste ryby morskie jemy przynajmniej dwa razy w tygodniu. Tran możemy pić przez cały rok. Codziennie też postarajmy się używać oleju rzepakowego.

Sterole roślinne

Mają budową bardzo zbliżoną do cholesterolu. Są uważne za jednych z najlepszych pogromców cholesterolu. Obniżają zarówno jego frakcję całkowitą, jak również frakcję LDL. Eliminujemy ze swojego menu masło i zwykłą margarynę. Zastępujemy je margarynami wzbogaconymi o sterole. Sterole są dodawane także do niektórych jogurtów. Zawierają je także kiełki, płatki zbożowe i ziarna sezamu.

Prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego nie powinien przekraczać 190 mg/dl. Norma frakcji LDL (to tak zwany zły cholesterol) wynosi 115 mg/dl. Frakcja HDL to 50 mg/dl.

Dodaj komentarz