O naturalnych antybiotykach

Artykuły Porady

Warto po nie sięgnąć, gdy chcemy wzmocnić odporność lub wspomóc leczenie zakażeń. Pamiętajmy jednak, że naturalne antybiotyki nie zastąpią lekarstw, które zapisał nam lekarz!

 

Kit pszczeli

Zawiera on około 300 substancji. Są wśród nich między innymi: olejki eteryczne, żywice, wosk. Propolis działa antybakteryjnie. Ma także właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Z propolisu można przygotować nalewkę, którą stosuje się przy anginie. Aby ją przygotować trzeba łyżkę kit pszczelego zalać 1/2 szklanki spirytusu i odstawić na 7 dni. Gotową należy przecedzić. Przy anginie dwie krople nalewki należy dodać do 1/2 szklanki wody i używać dwa razy dziennie do płukania gardła. Przed kuracją trzeba skonsultować się z lekarzem.

Żurawina

W ziołolecznictwie jest stosowana od bardzo dawna na zapalenie pęcherza. Zawarte w niej proantocyjanidyny i kwas hipurowy zapobiegają przyczepianiu się bakterii do ścianek dróg moczowych i ich rozwojowi. Można pić sok z żurawiny, można też z suszonych owoców przygotować herbatkę lub dodawać je do sałatek. Kurację żurawiną można stosować nie tylko leczniczo, ale także profilaktycznie przy skłonnościach do infekcji pęcherza.

 O naturalnych antybiotykach

Czosnek

Zawarta w nim między innymi allicyna działa bakteriostatycznie. Dzięki temu czosnek zabija różne typy bakterii: wywołujące zatrucia pokarmowe gronkowce i paciorkowce. Allicyna powstaje dopiero po zmiażdżeniu lub posiekaniu ząbków czosnku. Stąd zalecenie, aby w celach leczniczych jeść surowy czosnek. Gdy leczymy nadciśnienie, przed zastosowaniem kuracji czosnkowej, musimy porozmawiać z lekarzem, gdy obniża on ciśnienie.

Tymianek

Olejek eteryczny, który zawiera tymianek działa głównie przeciwpasożytniczo. Ale ma on także właściwości grzybobójcze. Bardzo istotne jest także, że tymol zwalcza paciorkowce, które bardzo często są oporne na syntetyczne antybiotyki. Przeciw pasożytom możemy pić napar z tymianku. Z kolei olejku tymiankowego można używać po rozcieńczeniu (5 kropli olejku na szklankę ciepłej wody) do płukania gardła w stanach zapalnych.

Dodaj komentarz