O odczulaniu

Artykuły Porady

Na alergię choruje w Polsce około 12 milionów osób. Tylko kilkadziesiąt tysięcy spośród chorych decyduje się na odczulanie. Zdaniem wielu specjalistów jest to najlepsza metoda leczenia alergii. Czy osoby dorosłe mogą poddać się odczulaniu?

 

Kiedy warto zdecydować się na odczulanie?

Metoda ta jest zalecana osobom w każdym wieku. Wiek nie wpływa bowiem na jej skuteczność. Odczulanie jest rekomendowane przede wszystkim osobom, które są uczulone na jad owadów. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych rodzajów, użądlenie przez pszczołę lub osę może zakończyć się śmiercią. Odczulanie powinny rozważyć również osoby, które mają objawy utrzymujące się przez większą część roku oraz osoby z bardzo dokuczliwymi objawami.

 O odczulaniu

Jak przebiega odczulanie?

Terapia składa się z kilku etapów. Przez pierwsze trzy miesiące szczepionka podawana jest raz w tygodniu. Od czwartego miesiąca jest podawana co cztery lub co sześć tygodni. Terapię rozpoczyna się w okresie, gdy nie występują objawy alergii lub gdy są one mało nasilone. Odczulanie kontynuowane jest przez cały rok, także w czasie, gdy osoby uczulone są szczególnie narażone na działanie alergenów. Odczulania nie przerywa się na przykład w okresie, gdy pylą rośliny. Podawana jest tylko mniejsza dawka szczepionki. Pełna terapia może trwać do pięciu lat.

Czy odczulanie jest drogie?

Zależy to od wybranej metody odczulania. Najbardziej kłopotliwe, ale bezpłatne są szczepionki podawane w formie zastrzyków. Odczulanie można przeprowadzać także w domu stosując krople lub tabletki pod język. Metoda ta nie jest refundowana, za roczną terapię trzeba zapłacić około tysiąc złotych.

Immunoterapia przynosi pierwsze efekty już w pierwszym roku jej stosowania. Po zakończeniu kuracji objawy alergii wyciszają się całkowicie. Niestety, efekt nie utrzymuje się do końca życia, po około dziesięciu latach odczulanie trzeba powtórzyć. Na pewno jednak jest to terapia, która poprawia jakość życia, odciąża układ krążenia i zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę. Jest metodą bardzo skuteczną.

Dodaj komentarz