Obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu

O samochodach Porady

Obowiązkowe ubezpieczenie pojazduKażdy z nas ma prawny obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC i pilnowania aby było ono aktualne. Mówi się, że jest to ubezpieczenie pojazdu, ale prawda jest taka, że w znacznie większym stopniu jest to ubezpieczenie nas samych, ponieważ spowodowanie na drodze jakiegoś wypadku może się wiązać z odpowiedzialnością cywilną. Odpowiedzialność cywilna to nasz obowiązek zadośćuczynienia wszystkim stratom, jakie mogliśmy spowodować naszymi działaniami. Posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia sprawia, że za nasze winy zapłaci ubezpieczyciel.

Dlaczego to takie ważne?

Obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu uratuje nas w sytuacji, kiedy spowodujemy szkody, na sfinansowanie których nie byłoby nas stać. Jest to przypadek wbrew pozorom bardzo częsty. Wystarczy porządnie uszkodzić jakiś lepszy samochód i nagle okazuje się, że koszt jego naprawy wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie trzeba nawet trafić na żadną limuzynę. Uderzenie w kilka samochodów, które w wyniku spowodowanej przez nas sytuacji uderzą w kolejne pojazdy, spowoduje szkody liczone w dziesiątkach tysięcy bez najmniejszego problemu. Jeśli w wypadku dojdzie do uszkodzenia ciała jakiejkolwiek osoby, szkody mogą być liczone w jeszcze większych sumach. Nie powinniśmy w związku z tym utyskiwać na obowiązek zapłacenia składki.

Kwestia powszechności

Większość ubezpieczeń, jakie przychodzi nam kupować, w tym niejedno ubezpieczenie pojazdu, to wszystko ubezpieczenia dobrowolne. Czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej także nie mogłoby być ubezpieczeniem dobrowolnym? Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej kierowców zwłaszcza teraz, kiedy ceny ubezpieczeń znacznie się podniosły. Trzeba się jednak zastanowić nad skutkami takiej decyzji. Jeśli nie mamy ubezpieczenia AC, największa strata, jaka może być przez nas spowodowana, to utrata własnego samochodu. Jeśli jednak ktoś wyrządzi nam szkodę i będzie to osoba, która nie posiada ubezpieczenia, będzie odpowiadała swoim majątkiem. Ciężko jest zakładać, by każdy miał dość majątku, by pokryć wszystkie nasze szkody.

Zdobądź więcej informacji: http://www.mtu24.pl/

Dodaj komentarz