Pierzemy delikatne materiały

Porady

Delikatne materiały wymagają odpowiedniego traktowania. W przeciwnym razie szybko mogą ulec zniszczeniu. Poniżej garść podpowiedzi, jak prać ubrania uszyte z określonych rodzajów tkanin.

Jedwab

Wszystkie ubrania i dodatki uszyte z tej delikatnej tkaniny należy prać ręcznie. Woda powinna być letnia. Zamiast proszku lepiej wykorzystać łagodny płyn do prania. Ubrania jedwabne mogą farbować. Jeśli podczas pierwszego prania zauważymy, że tak się dzieje, następnym razem lepiej zrezygnować z samodzielnego prania, a postawić na usługi profesjonalnej pralni. Jedwab nie lubi wirowania. Zamiast tego ubrania z jedwabiu można odciskać w ręczniku, a następnie solidnie strzepywać. Jedwab nie lubi również suszenia bezpośrednio na słońcu. Jedwab najlepiej prasuje się wówczas, gdy nie do końca wyschnie.

 

Len

To tkanina, która naprawdę lubi pranie. Każde kolejne korzystnie wpływa na wygląd lnianych ubrań i dodatków. Bez przeszkód można tkaniny lniane prać w pralce. Doskonale sprawdza się w ich przypadku popularny program „bawełna”. Len nie lubi natomiast chloru. Jeśli więc chcemy usunąć jakieś zabrudzenia z lnianych ubrań, odplamiacze zawierające chlor nie są dobrym wyborem.

Pierzemy delikatne materiały

Plusz i aksamit

To materiały, których nie wolno wirować i wyciskać. Można je za to prać w pralce. Temperatura wody nie powinna jednak przekraczać 30 stopniu Celsjusza. Lepszy od proszku będzie delikatny żel bądź płyn do prania. UWAGA: ubrania z aksamitu i pluszu pierzemy zawsze wywrócone na lewą stronę.

Koronki

Ubrania koronkowe najrozsądniej jest prać w temperaturze maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Jeśli nie chcemy tego robić ręcznie, przed włożeniem do pralki koronki umieszczamy w specjalnych woreczkach przeznaczonych do prania. Jeśli koronki chcemy wybielić bądź odświeżyć te białe, zamiast tradycyjnych wybielaczy najlepiej zastosować sodę oczyszczoną bądź proszek do prania.

Stosowanie się do przedstawionych wskazówek to najlepszy sposób na to, aby ubrania i dodatki uszyte z delikatnych tkanin nie straciły nic ze swojego doskonałego wyglądu na skutek prania.

Dodaj komentarz