Przegląd techniczny samochodu – poszczególne etapy badania

Opinie Porady

Obowiązkowemu corocznemu badaniu technicznemu podlega każdy samochód, starszy niż 5 lat. Inaczej jest w przypadku nowych aut: pierwszy przegląd odbywa się po 3 latach od zakupu, a kolejny – po 2. Takie badanie jest konieczne ze względu na postępującą eksploatację auta i stopniowe zużywanie jego części.

Adnotacja o wykonaniu płatnego przeglądu wpisywana jest do dowodu rejestracyjnego kierowcy i uprawnia do dalszej jazdy samochodem. Przegląd techniczny auta wykonywany jest przez specjalistyczne serwisy samochodowe – obecnie niemal każdy salon hyundai czy salon  mitsubishi uwzględnia takie usługi. Badanie wykonywane jest za pomocą specjalistycznego sprzętu i składa się z kilku etapów, sprawdzających stan poszczególnych części samochodu.

Co obejmuje przegląd?

Przegląd obejmuje m.in. sprawdzenie układu hamulcowego, chłodniczego, naciągu, stanu pasków klinowych, czyszczenie świec zapłonowych, kontrolę przewodów wysokiego napięcia, świec żarowych (w silnikach typu diesel), wymianę oleju i filtra oleju, sprawdzenie poszczególnych elementów zawieszenia, kontrolę układu kierowniczego, ogumienia, ciśnienia powietrza, paska hamulcowego, sprawdzenie stężenia i ilości płynu hamulcowego, gęstości elektrolitu w akumulatorze, kontrolę skrzyni biegów, przewodów hamulcowych, szczelności układu wydechowego i oświetlenia. Poszczególne czynności uzależnione są od ilości przebiegu: co 30-40 tysięcy  kilometrów następuje wymiana filtru powietrza oraz łańcucha rozrządu, zaś po 60 000 km – wymiana płynu hamulcowego, chłodzącego i paska rozrządu. Regularne przeglądy techniczne mogą uchronić nas przed wydatkami, jakie musielibyśmy ponieść w razie nagłego uszkodzenia części.

Samodzielnie sprawdzanie niektórych elementów

Kilka elementów w samochodzie możemy sprawdzić również samodzielnie: należy do nich ciśnienie w oponach, luz na pedale sprzęgła oraz poziom oleju i płynów: chłodniczego, hamulcowego, do spryskiwaczy. Jeśli zauważymy jakąkolwiek nieprawidłowość w którymś z tych elementów, powinniśmy zgłosić się do mechanika. Taka kontrola auta, przeprowadzana raz w miesiącu ustrzeże nas przed niespodziewanym zepsuciem części i zapewni większe bezpieczeństwo jazdy. Jeśli natomiast samochód stale się psuje, warto przemyśleć zakup nowego auta i znaleźć w tym celu najlepszy kredyt samochodowy, oferowany przez większość instytucji finansowych.

Dodaj komentarz