Przyczyny i metody leczenia hemoroidów

Artykuły Porady

Ma je każdy z nas. Dopóki nie obejmie ich stan zapalny i nie dojdzie do ich powiększenia, nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Choroba hemoroidalna utrudnia nawet siedzenie. Jak jej uniknąć? Jakie są metody jej leczenia?

 

Co sprzyja hemoroidom?

Przede wszystkim choroba hemoroidalna jest skutkiem naszych błędów żywieniowych. W naszym jadłospisie jest za dużo wysokoprzetworzonych produktów (na przykład białego chleba), a zbyt mało zawierających błonnik owoców i warzyw. Jemy także za dużo słodyczy i pijemy za małe ilości płynów. Błędy, które popełniamy układając swój jadłospis sprzyjają zaparciom, a te przyczyniają się do kłopotów z hemoroidami.

Kto najczęściej choruje?

Choroba dotyka w tym samym stopniu kobiety i mężczyzn. Kilkanaście lat temu chorowały na chorobę hemoroidalną głównie osoby po 40. roku życia. Do lekarzy coraz częściej zwracają się ludzie młodzi. To efekt nie tylko nieprawidłowej diety, ale także siedzącego trybu życia, który prowadzi coraz więcej osób.

 Przyczyny i metody leczenia hemoroidów

Metody leczenia

Można oczywiście stosować domowe sposoby, ale lepiej jest zgłosić się do lekarza. Ból, który towarzyszy hemoroidom może bowiem sygnalizować także inne choroby, w tym raka jelita grubego. W leczeniu hemoroidów stosuje się dzisiaj różne metody. Są one mało inwazyjne, skuteczne i bezpieczne. Do najbardziej nowoczesnych należą te, w których wykorzystywany jest laser lub fale radiowe. Zabiegi trwają krótko, na efekty czeka się do trzech tygodni. W czasie jednego zabiegu usuwa się z reguły tylko jeden guzek, nawet u tych pacjentów, którzy zmian mają więcej. Wadą nowoczesnych terapii leczenia choroby hemoroidalnej jest to, iż nie są one refundowane. Pacjenci muszą za nie zapłacić sami. Usunięcie jednego hemoroida kosztuje około 500 złotych. Aby problemy nie powróciły pacjenci muszą pamiętać o racjonalnym sposobie odżywiania się.

Choroba hemoroidalna rozwija się najczęściej na skutek naszych błędów żywieniowych. Sprzyjają jej zaparcia i nawyk długiego przesiadywania w toalecie. Nawet więc usunięcie hemoroidów nie gwarantuje nam, że problem nie powróci.

Dodaj komentarz