Smart - wygoda, komfort, ekonomiaNajbardziej pożądane przez użytkowników, którzy głównie wykorzystują swój samochód, jako środek lokomocji do pracy. Auta miejskie, bo o nich mowa, przyciągają kierowców, dla których ważna jest zwinność, mobilność w warunkach miejskich i przede wszystkim ekonomiczność, niski koszt utrzymania.

Jednym z najbardziej znanych i najchętniej wybieranych samochodów do jazdy miejskiej, jest przeznaczony dla dwóch osób Smart Fortwo. Model idealnie pasuje do idei pomysłodawcy marki, wg. którego, samochód powinien być mały, z bagażnikiem mieszczącym skrzynkę piwa, mieć duży współczynnik bezpieczeństwa i być wysoce wygodnym.

Pierwotna wersja Fortwo mierzyła zaledwie 2500 mm długości i 1510 mm szerokości. Druga wersja niewiele dłuższa, liczy 2690 – 2695 mm długości. To idealne rozmiary do jazdy po mieście, będące największą zaletą tego samochodu. Smart to auto, dla którego zawsze znajdzie się miejsce postojowe. Malutki, nie wymaga dużej przestrzeni, dzięki czemu z łatwością zmieści się tam, gdzie nie wjedziemy innymi autami. To wielki atut przy wykorzystywaniu samochodu w mieście, gdzie problem stanowią wiecznie przepełnione parkingi.

Niskie spalanie to kolejny atut tych maleństw. Silniki benzynowe o pojemności 0,6 spalą ok 5,8 l na przejechane 100km, wersja o pojemności 0,7 będzie potrzebowała ok 8,7 l na pokonanie 100km. Największą ekonomiczność przejawiają wersje wyposażone w silniki diesel: pojemność 0,8 – spalanie ok 3,9 l na 100 km. Niektóre źródła podają, że spalanie, nawet przy eksploatacji tylko miejskiej może zejść nawet do 3,4 l / 100 km/h.

Chyba największą wadą tego samochodu, wskazywaną przez jego użytkowników, jest wymiar estetyczny. Prosta budowa wykonana w całkowicie minimalistycznej konwencji, może odstraszać. Jednakże, atuty jakie zyskuje nad innymi modelami: praktyczność w poruszaniu się po mieście i bardzo niski koszt utrzymania, sprawia, że jest wciąż chętnie wybierany, nie tylko przez kobiety. Kształt ma też swoje plusy. Siedzenie kierowcy jest wyraźnie wyniesione do góry, co gwarantuje bardzo dobrą widoczność. Wbrew pozorom, miejsca na nogi nie jest mało, co czyni Smarta wygodnym pojazdem. Dodatkowym atutem tych aut, jest bardzo dobre hamowanie, niecałe 800 kg bardzo szybko zostanie zatrzymane przez kierowcę. Smart do jazdy po mieście, to naprawdę warta koncepcja do przemyślenia.