Sygnały, które powinny nas skłonić do wizyty u okulisty

Porady

Profilaktycznie po 40. urodzinach raz na 2 lata powinniśmy zgłaszać się na badania kontrolne u okulisty. Są jednak sygnały, które do takiej wizyty powinny nas skłonić jak najszybciej. Mogą bowiem sygnalizować poważną chorobę. Jakie to objawy?

Mocne łzawienie

Może być tylko reakcją na podrażnienie oka lub przesuszenie gałki. W takiej sytuacji doraźnie pomogą nam krople nawilżające, czyli tak zwane sztuczne łzy. Ale w przypadku, gdy łzawienie utrzymuje się lub nawraca, warto zwrócić się do okulisty, gdyż może ono sygnalizować alergiczne zapalenie spojówek, zespół suchego oka lub bakteryjną lub wirusową infekcję spojówek.

 Sygnały, które powinny nas skłonić do wizyty u okulisty

Zmiana barwy tęczówki

Nieliczne osoby rodzą się w heterochomią – mają oczy w różnych kolorach. Tęczówki mogą jednak zmienić kolor wraz z wiekiem, jest to objaw naturalny. Gdy zmiana dotyczy tylko jednego oka, przyczyną może być stan zapalny rogówki lub siatkówki, występowanie nowotworu lub tętniaka, uraz gałki czy rozwijająca się jaskra.

Zaburzenia widzenia

Musimy bardzo szybko szukać pomocy u okulisty, gdy widzimy czarne plamy, tęczowe lub świetlne koła, błyskawice. Pomocy należy szukać także, gdy pole widzenia jest częściowo lub całkowicie przykryte przez czarną lub czerwoną zasłonę. Objawy te mogą sygnalizować odklejenie się siatkówki lub jaskrę. Im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym większe są szanse na uratowanie wzroku.

Zaczerwienione spojówki

Mogą sygnalizować podobne problemy, jak łzawienie oczu. W przypadku, gdy pojawiają się także zaburzenia widzenia lub ból oka, mogą świadczyć o stanie zapalnym rogówki lub o ataku jaskry. Pilna wizyta u okulisty jest więc konieczna. Zaczerwienie spojówki może spowodować także pęknięcie naczynka krwionośnego i rozlanie się krwi pod spojówką. To sygnał, który świadczy o tym, że najprawdopodobniej mamy nadciśnienie, a nie problemy okulistyczne.

Opisane przez nas objawy mogą być tylko przejściowe, nie muszą, ale mogą sygnalizować poważną chorobę. Gdy nie mijają w ciągu dwudziestu czterech godzin, koniecznie skonsultujmy się z okulistą.

Dodaj komentarz