Ubezpieczenie AC

Wybierając dodatkowe ubezpieczenie samochodowe jak autocasco czy minicasco często zwracamy uwagę tylko na cenę ubezpieczenia. To błąd, bo obok wartość składki istotne jest, to co dostajemy w zamian.

Jednym z najczęściej lekceważonych punktów w umowie ubezpieczeniowej jest zakres ubezpieczenia w przypadku kradzieży. W większości wypadków odszkodowanie przyznawane jest nam tylko wtedy kiedy skradziony zostanie cały pojazd. Powinniśmy poszukać takich ofert, gdzie ubezpieczeniu podlegają też poszczególne elementy wyposażenia takie jak koła, wycieraczki czy sprzęt znajdujący się wewnątrz pojazdu.

Koniecznie zwróćmy uwagę na sposób wyceny pojazdu

Chodzi tu głównie o to, w jaki sposób ubezpieczyciel określa wartość naszego samochodu. Jeśli czyni to na bazie ogólnych wyliczeń zaczerpniętych z tabeli, to koniecznie dopilnujmy, żeby wycena odpowiadała realnej wartości samochodu. Zaniżona wycena spowoduje, że co prawda zapłacimy niższą składkę, ale w przypadku zaistnienia szkody odszkodowanie nie wystarczy nam na zakup nowego samochodu tego samego typu lub nie pokryje kosztów naprawy. Z kolei zawyżona wartość oznacza, że będziemy ponosić koszty niewspółmierne do realnej wartości pojazdu. Zwróćmy uwagę czy likwidacja szkody będzie prowadzona w systemie gotówkowym, czy bezgotówkowym. W pierwszym wypadku po prostu otrzymamy od ubezpieczyciela gotówkę i sami będziemy musieli zająć się znalezieniem odpowiedniego warsztatu.

To czy środki te będą wystarczające do pokrycia szkód, będzie także tylko naszym zmartwieniem

Lepszym wyjściem jest rozliczenie bezgotówkowe, w którym po prostu oddajemy samochód do warsztatu, a jego właściciel sam rozlicza się z ubezpieczycielem. Ten wariant jest zazwyczaj nieco droższy, ale o niebo wygodniejszy. Ostatnim punktem, przy którym powinniśmy się pochylić to sposób dokonania wyceny w kontekście napraw. Chodzi o to, czy ubezpieczyciel wyceniać będzie na podstawie cen części oryginalnych, czy też zamienników. Ma to olbrzymi wpływ na jakość naprawy i wysokość odszkodowania, które otrzymamy. Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ac-pelne/