W jaki sposób korzystać z kart kredytowych?

Porady

Coraz częściej w naszych portfelach są nie tylko karty bankomatowe, ale także karty kredytowe. To rozwiązanie, które może zapewnić nam dostęp do bezpłatnego kredytu.

Co to są karty kredytowe?

Osoby, które korzystają z karty kredytowej korzystają z limitu kredytowego, który został im przyznany przez bank. Limit ten jest przez bank odnawiany co miesiąc bez konieczności wypełniania mnóstwa dokumentów w celu ponownego otrzymania pieniędzy. Karta kredytowa jest to swoisty, stale odnawiający się, nieoprocentowany kredyt bankowy. Osoby, które posiadają karty kredytowe i spłacają w terminowy sposób całą sumę, jaką pożyczyły od banku, nie są zobowiązane do płacenia żadnych odsetek.

W jakim banku?

W jaki sposób korzystać z kart kredytowych?

Najczęściej o kartę kredytową nie trzeba starać się samemu, z propozycją jej przyznania wychodzi bank. Można oczywiście również samemu wystąpić do banku o kartę kredytową. Szanse na jej otrzymanie mają te osoby, które mogą wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. W większości banków pierwszą kartę można otrzymać za darmo. Później trzeba za nią zapłacić. Regułą jest pobieranie opłaty za kartę raz w roku, ale nie wykluczone jest, że bank pobiera opłatę co miesiąc – o takie szczegóły warto dopytać w banku. Wysokość opłat za kartę zależy między innymi od jej rodzaju: im jej prestiż jest wyższy, im więcej przywilejów wiąże się z posiadaniem karty, tym więcej należy zapłacić.

Okres bezodsetkowy

Korzystanie z karty kredytowej może być sposobem na bezpłatny kredyt bankowy, ale pod pewnymi warunkami. Trzeba oddać dług w okresie bezodsetkowym, który wynosi około 50 dni. Gdy pożyczka nie jest spłacana w terminie, bank nalicza karne, bardzo wysokie odsetki. W skali roku mogą one wynieść nawet 40 procent. Decydując się na kartę kredytową pamiętajmy, że wypłacanie gotówki z bankomatu z jej pomocą jest nieopłacalne; za każdą taką transakcję bank pobiera bardzo wysoką prowizję. W przypadku tych transakcji nie ma także okresu bezodsetkowego: odsetki są naliczane od razu. Kart kredytowych powinno się używać wyłącznie do transakcji bezgotówkowych.

Dodaj komentarz