Wybieramy płytki ceramiczne

Porady

Płytki ceramiczne od lat bardzo chętnie wykorzystujemy do dekorowania ścian oraz podłóg w łazienkach i kuchniach. Obecnie po płytki sięgamy również coraz częściej do wykończenia posadzki w salonie. Na co poza wyglądem zwracać uwagę kupując płytki ceramiczne?

Właściwości techniczne płytek

Wybieramy płytki ceramiczneKupując płytki ceramiczne nie powinniśmy kierować się jedynie ich wyglądem i ceną. Bardzo ważne są również ich właściwości techniczne, które sprawiają, że jednych płytek możemy użyć wyłącznie w kuchni i łazience, a innych również w innych pomieszczeniach. W przypadku płytek, które kupujemy do kuchni bądź łazienki bardzo ważne są następujące parametry:

  • nasiąkliwość. To ważny parametr zarówno w przypadku płytek ściennych, jak i podłogowych. Współczynnik ten oznaczany jest literą E. Pozostał wartości określane są procentowo. W przypadku płytek do kuchni wystarczy wybrać takie, których nasiąkliwość wynosi około E 6%. Taki stopień nasiąkliwości powinny mieć płytki ścienne. W przypadku płytek podłogowych E nie powinno przekroczyć 3 procent. Warto wiedzieć, że płytki, których nasiąkliwość wynosi od 1 do 3 procent są mrozoodporne, a to oznacza, że można je stosować na tarasach i balkonach;
  • klasa ścieralności. Oznaczana jest na opakowaniach z płytkami symbolem PEI. W przypadku płytek ściennych wystarczy, gdy zakupimy płytki PEI 1 bądź PEI 2. Jeśli bowiem chodzi o płytki ścienne, klasa ścieralności nie jest właściwością szczególnie istotną. Odwrotnie jest jednak w przypadku płytek podłogowych. Do kuchni wystarczy kupić płytki PEI 3; jeśli jednak chcemy wykończyć nimi podłogę w przedpokoju powinniśmy postawić na płytki PEI 4 lub o klasę wyższe.

 

Rodzaje płytek

Do wyboru mamy kilka rodzajów płytek ściennych i podłogowych. Do najbardziej popularnych płytek ściennych należy glazura, zaś do najczęściej kupowanych płytek podłogowych należy terakota. Dużą popularnością zaczyna cieszyć się również gres porcelanowy. Gres porcelanowy można układać zarówno na ścianach, jak na podłogach. W przeciwieństwie do glazury jego utrzymanie w czystości jest trudniejsze.

Dodaj komentarz