Zastosowanie żelu hydrokoloidowego

Artykuły

Rana przytrafić może się każdemu z nas. W większości przypadków mamy jednak do czynienia z takimi ranami, które nie wymagają specjalistycznego leczenia. Czasami jednak zdarza się tak, że rana niekoniecznie podlega procesowi leczenia. Wówczas należy sięgnąć po specjalistyczny środek, który sprawi, że kondycja rany ulegnie poprawie, a jej leczenie znacznie się skróci. Takim środkiem jest bez wątpienia żel hydrokoloidowy. Zobaczmy w czym tkwi jego siła i kiedy warto po niego sięgnąć.

Jakie rany można leczyć z pomocą żelu hydrokoloidowego?

Żele hydrokoloidowe są różne w związku z tym możliwości ich zastosowania również nieco się różnią. Jedne stosować można w przypadku naprawdę zaawansowanych zmian, inne wówczas, gdy rany nie są aż tak głębokie. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są takie żele hydrokoloidowe, które doskonale radzą sobie z głęboką martwicą suchą oraz rozpływową. W związku z tym można je stosować w przypadku:

  • owrzodzeń żylakowatych podudzi;
  • odleżyn;
  • owrzodzeń w przebiegu stopy cukrzycowej.

Sprawdzają się także w przypadku innego rodzaju ran głębokich.

Żel sprawia, że martwa tkanka zostaje uwodniona, pobudzone zostają również mechanizmy autolizy. W efekcie rana oczyszcza się z tkanki martwiczej. Żel hydrokoloidowy pobudza aktywność makrofagów, sprawia, że proces ziarninowania zachodzi szybciej i skuteczniej.

Zastosowanie żelu hydrokoloidowego

Jak stosować?

Przed nałożeniem żelu ranę trzeba dokładnie przemyć i osuszyć miejsce wokół niej. Żel nakłada się bezpośrednio na ranę. Jeśli rana jest głęboka, nie należy wypełniać jej żelem powyżej poziomu skóry, która ją otacza. Aby zwiększyć skuteczność żelu, warto ranę przykryć opatrunkiem, który skutecznie zatrzyma w niej wilgoć. Kiedy zmienić opatrunek? Robimy to wówczas, gdy zaczyna on przeciekać. Częstotliwość zmiany opatrunku uzależniona jest od stopnia zaawansowania gojenia rany. Im lepiej goi się rana, tym rzadziej trzeba zmieniać opatrunek. W przypadku ran czystych można to robić nawet co siedem dni.

Żel hydrokoloidowy to dla pacjenta ogromny komfort. Rana goi się szybciej, ładniej, a zmiana opatrunku nie wiąże się z takimi dolegliwościami bólowymi jak wówczas, gdy stosujemy tradycyjne suche opatrunki.

Dodaj komentarz