Żele hydrokoloidowe i ich zastosowanie

Artykuły

Leczenie różnego rodzaju ran nierzadko bywa naprawdę problematyczne. Dlatego zwykłe tradycyjne opatrunki okazują się być niewystarczające. Na szczęście dzisiaj dostępne są żele hydrokoloidowe, których właściwości sprawiają, że leczenie różnego rodzaju ran przebiega zdecydowanie szybciej, a jednocześnie jest dużo bardziej komfortowe dla pacjenta. Kiedy warto sięgnąć po taki żel? Czy są jakieś przeciwwskazania do jego stosowania? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć możliwie jak najbardziej wyczerpująco.

Wskazania do stosowania

Żele hydrokoloidowe sprawdzają się w przypadku różnych rodzajów ran. Przynoszą doskonałe efekty w leczeniu odleżyn, a więc ran, które pojawiają się u osób unieruchomionych. Można po nie sięgać także wtedy, kiedy celem jest wyleczenie oparzeń pierwszego oraz drugiego stopnia. Owrzodzenia podudzi, a także rany pooperacyjne również bardzo dobrze poddają się leczeniu z wykorzystaniem właśnie żelu hydrokoloidowego.

Żele hydrokoloidowe i ich zastosowanie

Przeciwwskazania do stosowania

Mimo wielu zalet żele hydrokoloidowe nie mogą być stosowane w przypadku każdej rany. Nie zaleca się ich wówczas, gdy problemem są oparzenia trzeciego stopnia. Nie pomogą w przypadku ran po ukąszeniach czy niektórych owrzodzeniach tętniczych.

Jak stosować?

Żele hydrokoloidowe nakłada się na oczyszczoną ranę. W początkowym etapie leczenia nakładać można je nawet kilka razy w ciągu dnia. Kiedy jednak rana jest już na zaawansowanym etapie leczenia, częstotliwość nakładania żelu zmniejsza się. Można to robić nawet raz na kilka dni. Siła żelu hydrokoloidowego tkwi w środowisku, które wytwarza ono dla rany. Rana jest wilgotna, a jednocześnie cały czas ma dostęp do powietrza. Dzięki temu może oddychać, co również przyspiesza znacząco proces gojenia.

Żele hydrokoloidowe są w pełni bezpieczne. Sięgając po nie, należy jednak pamiętać, że nie mogą być stosowane w każdym przypadku. Dlatego zawsze warto poradzić się lekarza bądź przynajmniej farmaceuty po to, aby nie pogorszyć kondycji rany. Żele kupić można dzisiaj w prawie każdej dobrze zaopatrzonej aptece.

Dodaj komentarz